Statystyka

  • Wszytkich: 8667419
  • W tym roku: 224631
  • W tym miesiącu: 34699
  • Dziś: 103
  • Online: 17

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe


Latarnia morska - Jastarnia

Historia latarni

W celu ułatwienia żeglugi między Jastarnią i Helem świeciły trzy latarnie: w Jastarni - Borze ( 1872 - 1936 r. ), na Górze Szwedów ( 1936 - 1991 r. ) oraz w Jastarni. Ta ostatnia pierwotnie była dwudziestopięciometrową, ażurową wieżą z umieszczonym na szczycie elektrycznym źródłem światła. Zbudowana w 1938 roku latarnia została rok później wysadzona przez polskich saperów, gdyż stanowiła doskonały punkt celowniczy dla atakujących niemieckich pancerników Schleswig-Holstein i Schlesien. Pięć lat po zakończeniu II Wojny Światowej, wykorzystując część elementów pochodzących z zdemontowanego buczka mgłowego latarni w Stilo, wybudowano nową, trzynastometrową latarnię.

 

Jak wygląda?

Latarnia w Jastarni jest najmniejszą ze wszystkich polskich latarń. Nie jest też specjalnie efektowna. Jest to walec zbudowany ze stalowych elementów połączonych w widoczny sposób śrubami, posadowiony na betonowym postumencie i zakończony małą galerią okalającą laternę o stożkowym daszku. Pomalowana jest w białe i czerwone pasy, a w ścianach znajdują się okrągłe okienka.

Latarnia nie jest udostępniona do zwiedzania.


Jastarnia leży na Półwyspie Helskim 14 km przed Helem i zwiedzanie tych latarni można ze sobą połączyć. Dojazd - drogą 216 od Władysławowa jedyną szosą wzdłuż półwyspu. W Jastarni trzeba dojechać możliwie blisko plaży tj. skręcić w lewą odnogę głównej ulicy (ul. ks. B. Stychy) i starać się zaparkować w pobliżu stacji benzynowej, co w sezonie letnim może być trudne. Należy udać się w kierunku plaży przechodząc przez tory kolejowe i w nadmorskim lasku wypatrzyć latarnię. Można ją obejrzeć tylko zza metalowej siatki ogrodzenia, za to plaża jest tuż tuż.


Dane techniczne

Położenie: 54°42'01" N 18°40'58" E
Wysokość wieży: około 17 m
Wysokość światła: 22,00 m n.p.m.
Zasięg nominalny światła: 15 Mm (27,78 km)
Charakterystyka światła: Kodowe Morse'a Mo(A) (Litera A według alfabetu Morse'a)
Światło: 2 s
Przerwa: 2 s
Światło: 7 s
Przerwa: 9 s
Okres: 20 s

Ciekawostki

Latarnia jest jedną z dwóch polskich latarń morskich całkowicie metalowych. Drugą taką latarnią, jest Latarnia Morska Stilo.

Latarnia jest najniższa na polskim wybrzeżu.

Latarnia została wykonana z elementów starego nautofonu Stilo.

 

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach