Latarnia morska Kikut

Historia

W latach 60. XX wieku rozwój zespołu portowego Szczecin-Świnoujście, przyczynił się do powstania problemu dokładnego określenia pozycji na torze podejściowym do portu dla coraz większych statków zawijających do Świnoujścia. Zaproponowano więc aby w latarnię morską zmienić wieżę widokową na wzniesieniu Strażnica (73,9 m n.p.m.), niedaleko miejscowości Wisełka, na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Projekt adaptacji powstał w Biurze Projektantów Budownictwa Morskiego w Gdańsku. Okrągłą wieżę zbudowaną z kamieni polnych podwyższono za pomocą cegieł. Na tym postawioną pomalowaną na biało laternię. Latarnia uruchomiona została 15 stycznia 1962 roku.

Latarnia jest administrowana przez Urząd Morski w Szczecinie i nie jest udostępniona do zwiedzania.

Latarnia jest w pełni zautomatyzowana bez stałej obsługi, a w spisach świateł nawigacyjnych jest opisana jako niedozorowana.

Znajduje się tu jedna z jedenastu stacji brzegowych na polskim wybrzeżu systemu AIS-PL projektu HELCOM, który umożliwia automatyczne monitorowanie ruchu statków w strefie przybrzeżnej. Antena stacji w Kikucie ma wysokość 95 m.W latarnie jest zamontowane urządzenie składające się z cylindrycznej 500 mm soczewki, wewnątrz której umieszczono zmieniacz z 6 żarówkami o mocy 75 W na wypadek przepalenia.

Wysokość wieży 18,2 m
Wysokość światła 91,5 m n.p.m.

Jak wygląda?

Latarnia morska Kikut jest okrągłą wieżą zbudowaną w dolnej, większej części z murowanych kamieni polnych, a w górnej ze zwykłych cegieł (w nie najlepszym stanie). Na jej szczycie znajduje się biała, metalowa laterna z oknami zajmującymi połowę okręgu od strony Bałtyku.
Jest to po Jastarni najniższa ze wszystkich polskich latarń, ale ze względu na położenie na wysokim brzegu morza, ma najwyżej położone źródło światła i gdyby jego moc była większa, miałaby największy zasięg.


Jak dojechać?

Latarnia Kikut znajduje się na wyspie Wolin, na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, niedaleko wsi Wisełka, między Dziwnowem a Międzyzdrojami. Najlepiej można się do niej dostać pozostawiając samochód w Wisełce, a następnie przejść oznaczonymi czerwonym szlakiem leśnymi ścieżkami do oddalonej około 4 km latarni. Trzeba kierować się na zachód miejscowości w kierunku wejścia do Wolińskiego Parku Narodowego i dróżką w kierunku plaży przejść około 300m, a następnie skręcić w prawo zgodnie z oznaczeniem czerwonego szlaku. Należy uważnie szukać leśnych drogowskazów, bo oznaczenie terenu nie jest najlepsze, a droga prowadzi z powrotem w kierunku Wisełki okrążając ją od północy, a następnie kilkukrotnie zmienia kierunek wijąc się między wzgórzami. Przed końcowym stromym podejściem pod samą latarnię czerwony szlak przecina się z czarnym prowadzącym od wejścia do Parku przy szosie do plaży. Jest to najkrótsza droga, ale nie znającym terenu nie polecamy jej bo można pomylić wejścia. Pamiętajcie, że jest to rezerwat przyrody! Przy okazji, warto podjechać ok. 2km w kierunku Międzyzdrojów do punktu widokowego (jest oznaczony i są parkingi przy drodze) i po dojściu do stromego, klifowego (40 m) brzegu morza podziwiać wspaniały widok na wędrujące z oddali białe grzywy morskich fal.

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach