Statystyka

  • Wszytkich: 5553276
  • W tym roku: 290986
  • W tym miesiącu: 1770
  • Dziś: 979
  • Online: 26

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe


Szlak im. Jana Frankowskiego

Jest to jeden z najkrótszych szlaków turystycznych w województwie zachodniopomorskim. Poświęcony jest zmarłemu w 1972r., wielkiemu miłośnikowi Kołobrzegu, bibliotekarzowi, autorowi pierwszego przewodnika po mieście, a także inicjatorowi powołania w Kołobrzegu muzeum - Janowi Frankowskiemu. Prowadzi ścieżkami i ulicami, którymi przed laty spacerował pan Jan, zwany przez kołobrzeżan "Dziadkiem".

 

Szlak, oznakowany kolorem zielonym , zaczyna się przy forcie Ujście, na którym stoi latarnia morska. Prowadzi dalej na południe, przechodzi obok przystani statków pasażerskich, budynku Kapitanatu Portu i wychodzi przez ulice Towarową i Spacerową do pięknego parku. Mijając kolejowe przejście skręcamy w prawo, w ulicę Solną. Przed mostem na Parsęcie, schodzimy w lewo, na Bulwar im. Marynarzy Okrętów Pogranicza. Po lewej stronie mijamy gmach biblioteki publicznej, gdzie Jan Frankowski pracował oraz cmentarz jeńców francuskich. Po przejściu skrzyżowania idziemy dalej ulicą Rzeczną i skręcamy przy Muzeum Oręża Polskiego w ulicę Emilii Gierczak. Zwiedzamy muzeum i zabytkową kamieniczkę mieszczańską z XV wieku. Stąd już niedaleko do Ratusza. W piwnicach, piwnicach dokładniej w kawiarni muzycznej znajdziemy pozostałości starych, gotyckich sklepień. W pobliżu widoczna bryła zabytkowej katedry.

Szlak Frankowskiego prowadzi dalej przez Nową Bramę, ulicami Kamienną, Bogusława X i Krzywoustego, Krzywoustego kierunku Białogardu. Zielony szlak łączy się tam ze szlakiem Solnym i biegnie razem aż do Budzistowa. Kończy się przy zabytkowym kościółku z XIII w.

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach