Statystyka

  • Wszytkich: 5599462
  • W tym roku: 337172
  • W tym miesiącu: 7380
  • Dziś: 1166
  • Online: 13

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe


MUZEUM BURSZTYNU

Swoje podwoje przed zwiedzającymi otworzyło 28 czerwca 2006 roku. Mieści się w zabytkowych wnętrzach Przedbramia ulicy Długiej (Katownia, Szyja i Wieża Więzienna), usytuowanego na początku tzw. Drogi Królewskiej, w centrum krzyżowania się szlaków turystycznych miasta jako nowy oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Bursztyn jest szczególnie związany z rejonem nadbałtyckim, również ze względu na występowanie złóż surowca na tym obszarze. Z uwagi na związki historyczne oraz współczesne działania, Gdańsk pretenduje do miana światowej stolicy bursztynu, jest miejscem mocno związanym wielowiekową tradycją z tym surowcem, dlatego Muzeum Bursztynu w Gdańsku było od lat projektem szczególnie wyczekiwanym. Mieszkańcy Gdańska oraz licznie odwiedzający nadmotławski gród, po długotrwałych pracach adaptacyjnych i przygotowawczych, mogą nasycić oko wspaniałymi bursztynowymi zabytkami, zwiedzić zabytkowe wnętrza Wieży Więziennej i Katowni.

Rzemiosło bursztyniarskie jest szczególnie charakterystyczne dla Gdańska bardziej niż dla innych miast, dlatego prezentowane na wcześniejszych wystawach czasowych zbiory cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno Gdańszczan jak i turystów. Ekspozycje obrazują historię rzemiosła bursztynu od czasów najdawniejszych do współczesności. Przedstawiamy jantar w różnych aspektach, geologicznym, fizycznym, chemicznym, jak również przyrodniczym.

Muzeum prezentuje
Pokłady surowca, jego wydobycie, historię szlaków handlowych również pokazujemy bursztyn, jako środek leczniczy, kamień magiczny, ale także jako materiał badawczy i artystyczny. Kolekcja została opracowana tradycyjnymi metodami oraz multimedialnie dla celów edukacyjnych i uatrakcyjnienia ekspozycji.

Ozdobą wystawy są wypożyczone od prywatnego kolekcjonera z Monachium zabytki dawnej sztuki bursztynniczej wykonane w Gdańsku w XVII-XVIII w. Muzeum stara się zakupić do własnych zbiorów 6 obiektów z kolekcji Georga Laue. Pojawienie się na rynku antykwarycznym tak unikatowych obiektów bezpośrednio związanych z miastem jest niepowtarzalna okazją.

Najcenniejsze eksponaty
Wspaniała harmonia rzadkich odmian bursztynu, łączenie z reliefami z kości słoniowej, zastosowanie wykwintnych, zapomnianych dzisiaj technik dekoracyjnych.Eksponaty reprezentują różne przykłady wyrobów bursztynowych od sztuki sakralnej poprzez użytkową do wyrafinowanych prezentów dyplomatycznych tym samym pokazując możliwości gdańskich mistrzów. Najcenniejszym i najdroższym obiektem w kolekcji jest kabinet bursztynowy, sygnowany ,,Danzig/28. Julius/Ao 1724/ Johan George-/ Zernebach".

Na najwyższym piętrze Wieży, prezentowane są prace wybitnych artystów z rożnych dziedzin. Począwszy od sztuki użytkowej po współczesne instalacje, w których twórcy wykorzystują bursztyn jako podstawowe tworzywo.

2 października 2009 roku Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna przyznała Muzeum Bursztynu drugie miejsce w konkursie na najlepszy produkt turystyczny Województwa Pomorskiego 2009.

GODZINY OTWARCIA
poniedziałek 10 - 15 (dzień wolnego wstępu) wejście co pół godziny
wtorek - sobota 10 - 18
niedziela 11 - 18

CENY BILETÓW
10 zł normalny, 5 zł ulgowy
Rodzinny bilet wstępu 20 zł (przysługuje rodzinie składającej się max. z 8 osób, w tym: dwóch osób dorosłych i sześciorga dzieci)
Zbiorowy bilet wstępu normalny 9 zł, ulgowy 4 zł Muzeum Bursztynu
Muzeum Bursztynu - Oddzia Muzeum Historycznego Miasta Gdaska

adres:
80-836 Gdańsk, Targ Węglowy 26 
tel: 58 301-47-33 fax: 58 326-21-53
e-mail: bursztyn@mhmg.gda.pl

www.mhmg.gda.pl/bursztyn_glowna.htm

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach