Statystyka

  • Wszytkich: 5594104
  • W tym roku: 331814
  • W tym miesiącu: 2022
  • Dziś: 421
  • Online: 28

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe


Molo w Sopocie

Można chyba śmiało przyznać że molo to jeden z najpopularniejszych polskich obiektów rekreacyjno-imprezowych, wizytówka kurortu. Każdy coś nie coś słyszał, był, wie że jest itd.

Dla poszerzenia wiedzy:

Składa się 2 części: drewnianej i lądowej, można to zauważyć na miejscu.

Część drewniana (ta spacerowa) obejmuje, oprócz głównego pomostu (511,5 m z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej), pokłady dolne oraz pokład boczny, które umożliwiają przybijanie statków pasażerskich oraz jachtów. W połowie 2011 roku przy głowicy mola została oddana do użytku przystań dla ponad 100 jachtów. Stężenie jodu w miejscach najdalej wysuniętych w morze jest dwukrotnie większe niż na lądzie.

Część lądowa nie zawsze sądzimy, że ta cześć nalezy do molo (Plac Zdrojowy) to teren o pow. 20 tys. mkw., na którym znajdują się przepiękna zabytkowa fontanna, latarnia morska z punktem widokowym, muszla koncertowa, punkty gastronomiczne oraz dużo zieleni. Na placu mogą być organizowane imprezy masowe dla maks. 6 tys. osób, a w okresie zimowym funkcjonuje tu sztuczne lodowisko. Przez cały rok na Molo działają Kawiarnia Bursztynowa oraz restauracja Laguna Smaku.

Do 26 kwietnia 2013 r. wstęp na pomost jest bezpłatny. Prosimy jednak szczególną ostrożność z uwagi na trudne warunki panujące na obiekcie - porywisty wiatr, śliską powierzchnię pokładów będącą wynikiem opadów atmosferycznych i oblodzenia itp. .

Od czego sie zaczęło czyli historia mola.
Pierwszy pomost o długości 41 m został wybudowany przez dr Jerzego Haffnera w 1829 roku. Do końca XIX wieku Molo 'wydłuża się' do 150 m, by w roku 1910 osiągnąć 315 m. Początkowo spełniało funkcję lokalnej przystani, stopniowo przekształcając się w miarę rozwoju uzdrowiska w obiekt rekreacyjny, a potem - po rozbudowaniu infrastruktury lądowej (fontanna, muszla koncertowa) - także w obiekt imprezowy. Obecny kształt pomostu został nadany w 1927 roku z okazji 25-lecia miasta. Od tego czasu w wyglądzie Mola nastąpiły niewielkie zmiany, pomimo kilkakrotnie przeprowadzanych remontów generalnych. Ostatnie znaczące prace miały miejsce w latach 1989-91 (wybudowano wówczas żelbetową głowicę ochraniającą pomost główny) oraz 1999-2000 i 2002-03. Pod koniec 2005 roku przeprowadzono remont generalny Patelni (drewnianej platformy nad plażą). W 2011 roku na zakończono budowę przystani jachtowej, której falochrony mają za zadanie także ochraniać drewniane pomosty spacerowe.

Na mocy umowy z Gminą Sopot użytkownikiem Mola jest PTH Kąpielisko Morskie Sopot.

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach