Statystyka

  • Wszytkich: 5424599
  • W tym roku: 162309
  • W tym miesiącu: 49583
  • Dziś: 542
  • Online: 43

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe


Szlaki turystyczne

ŚWINOUJŚCIE - MIĘDZYZDROJE

Ten oznakowany na niebiesko 16-kilometrowy szlak pieszy jest trasą w pełni zasługującą na miano nadmorskiej. Od przeprawy promowej na wschodnim brzegu Świnoujścia, czyli w dzielnicy Warszów prowadzi w kierunku brzegu morza początkowo ul. Barlickiego, a później ul. Ku Morzu.  Po drodze idąc ulica Ku Morzu  można zwiedzić większość edukacyjnego "Szlaku fortyfikacyjnego". Trzeba również nieco zboczyć, żeby odwiedzić świnoujskie perełki architektoniczno-historyczne na czele z latarnią morską i Fortem Wschodnim, zwanym Fortem Gerharda. Powracamy następnie  na szlak aby dojść do zabytkowego falochronu i dalej idiemy już plażą do Międzyzdrojów.

Szlak wyrusza od przeprawy promowej promów typu Bielik tuż przy dworcu PKP. To prawobrzeże Świnoujścia - dzielnica Warszów. Z promu Bilik, bądź z nabrzeża możemy poobserwować część Portu Handlowego Świnoujście (PHŚ) Kilkadziesiat metrów po przekroczeniu torów szlak odbija w lewo skosem, w ulicę Barlickiego. Ta część trasy prowadzi kasztanową aleją wzdłuż starej trasy wylotowej w kierunku Szczecina. Mijamy ostatnie zabudowania dzielnicy i idziemy aż do oznakowanego przejścia przez tory. Idziemy dalej wzdłuż betonowej drogi za torami. Przechodzimy obok zjazdu do lasu trasy rowerowej R-10 na Międzyzdroje (z prawej strony) i z lewej słupek z kierunkowskazami tras rowerowych. W dalszym przebiegu droga betonowa  biegnie równolegle do plaży. Dochodzimy nią  aż do  bunkrów pruskiej baterii "Strand", zbudowanej w 1910 dla dalekosiężnych morskich armat kalibru 150 mm. Wówczas zbliżamy się już do  najchętniej zwiedzanych perełek turystycznych nie tylko miasta, ale i regionu.

Aby je obejrzeć musimy tam zejść nieco ze szlaku. Kierując się drogowskazami skręcamy w lewo (na południe) od betonowej drogi. Pierwszy w kolejności jest Fort Gerharda (Wschodni) z II połowy XIX w, który służył armii pruskiej blisko 100 lat, a później korzystała z niego armia polska i sowiecka. Opiekę nad tym obiektem sprawuje Towarzystwo Naukowe im. Karola Estreichera, które przywróciło fort do życia, po latach zapomnienia. Drugi wspaniały obiekt godny zwiedzenia to zbudowana w 1857 r. i mierząca 64,8 m latarnia morska, uznawana w swoim czasie za szczyt osiagnięć techniki. Do dziś jest najwyższą latarnią morską nad Bałtykiem. W latarni są również do obejrzenia ekspozycje morskie.

Powracamy na szlak tą samą drogą i idąc dalej na zachód betonową drogą docieramy do brzegu wyspy Wolin i wieńczącego go, liczacego 1,4 km falochronu morskiego. To znakomite dzieło wieku XIX zbudowane w latach 1818-1823 z ociosanych głazów i betonu wżynające się w Zatokę Pomorską. Spacerując po falochronie wracamy i plażą idąc ponad 10 km docieramy do Międzyzdrojów. Plaża jest dzika pominąwszy jednynie pierwszy odcinek na Warszowie, gdzie w sezonie letnim jest strzeżone kąpielisko Tuż przed Międzyzdrojami przechodzimy odcinkiem plaży z której korzystają zwolennicy nagiego opalania. Dochodząc do Międzydrojów mijamy jeszcze kilka ośrodków wypoczynkowych usytuowanych w pobliskim lesie.

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach