Statystyka

  • Wszytkich: 8665906
  • W tym roku: 223118
  • W tym miesiącu: 33186
  • Dziś: 96
  • Online: 20

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe


Kamien Pomorski - historia, zabytki, imprezy

Dla odwiedzających miasto, czy to na dłużej czy przejazdem kilka informacji, które warto wiedzieć chociażby na chwilę. Miasto jak z mapy można odczytać leży na Pobrzeżu Szczecińskim a dokładnie mówiąc na Wybrzeżu Trzebiatowskim w rozlewisku cieśniny Dziwny, która tworzy tutaj Zalew Kamieński. Kamień Pomorski położony jak czytamy mapę nad dwoma zatokami zalewu Karpinką od północy i Promną od zachodu.
Z Kamieńca Pomorskiego mamy do Szczecina 90 km, zaś z centrum miasta mamy tylko 7 km do morza.
Dzięki takiemu położeniu miasta, zatoce zalewowi, można śmiało powiedzieć, że mamy doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych i jak to pięknie się mówi spędzania czynnego wypoczynku na wodzie. Żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing, no i wędkowanie do wyboru.
Warto jeszcze wspomnieć, że w mieście rozwinęło się lecznictwo uzdrowiskowe a wpływ na to miały liczne źródła solankowe oraz znaczne pokłady borowiny. Uzdrowisko czerpie wodę solankową z odwiertu Edward II a także z nowego ujęcia w Dziwnówku.

To tyle może jakiś podstawowych informacji o mieście. Teraz kilka informacji mogących się przydać dla spacerujących, penetrujących miasto.
Układ przestrzenny starego miasta średniowieczny wpisany do rejestru zabytków, a zespół katedralny jest zaklasyfikowany jako pomnik historii. Miasto znajduje się na szlaku zabytków sztuki romańskiej.
Warto więc zobaczyć:
Konkatedra św. Jana Chrzciciela - romańsko-gotycka bazylika. Katedrę ufundował w 1176 roku książę pomorski Kazimierz I w miejscu wcześniejszego drewnianego kościółka przygrodowego. Katedra jest nekropolią książąt pomorskich z dynastii Gryfitów. W prezbiterium świątyni zostali pochowani: Małgorzata, żona Bogusława IV Warcisław IV Bogusław V Bogusław VIII Zofia, żona Bogusława VIII . Wirydarz katedry kamieńskiej wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku jest jedynym tego typu założeniem przykatedralnym w Polsce. W przeszłości był on miejscem pochówku kanoników i biskupów kamieńskich, miejscem kontemplacji oraz ogrodem.
Pałac Biskupi - renesansowy budynek kurii z XV wieku i plebania katedralna.
Dom dziekana - dworek wzniesiony w XVIII wieku w latach 1722-1747 mieszkał w nim wynalazca butelki lejdejskiej czyli takiego pojemnika na ładunki elektryczne, jakby nasz dzisiejszy kondensator - mówiąc bardzo prosto ale myślę, że to nam wystarczy Ewald von Kleist

Na starym Mieście można zajrzeć do Kościoła Wniebowzięcia NMP kościół barokowy z XVIII wieku, oczywiście można zerknąć na ratusz i kamienice zabytkowe i pozostałości murów miejskich.
Brama Wolińska z XIV w i wieża Piastowska również z XIV wieku również godne uwagi.

W Kamieniu Pomorskim odbywają się również różne imprezy cykliczne, więc dla planujących urlop podajemy kilka z nich, może zaciekawią a może specjalnie zboczymy z naszej trasy by wpaść na chwilę do miasta.
Możemy więc wybrać: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, organizowany od 1964 r., najstarsza tego typu impreza na Pomorzu Zachodnim, lub Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej - dwudniowa impreza folklorystyczna odbywająca się zazwyczaj na przełomie lipca i sierpnia na błoniach nad Zalewem Kamieńskim oraz jak już wspomnieliśmy na początku o żeglarstwie wpaść na regaty na Zalewie Kamieńskim - sztandarową imprezą są tu Eliminacje do Mistrzostwa Świata i Europy w klasie Optimist.


Zapraszamy !!

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach