Co warto zobaczyć na co poświęcić czas

Może zacznijmy od ratusza, obecnie znajduje się w nim Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Obejrzeć w nim możemy jak już sama nazwa wskazuje zbiory prezentujące historię rybołówstwa, stare przyrządy nawigacyjne, ale również możemy poznać stare dzieje miasta i regionu oraz zobaczyć okazy fauny morskiej ...

Może zacznijmy od ratusza, obecnie znajduje się w nim Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Obejrzeć w nim możemy jak już sama nazwa wskazuje zbiory prezentujące historię rybołówstwa, stare przyrządy nawigacyjne, ale również możemy poznać stare dzieje miasta i regionu oraz zobaczyć okazy fauny morskiej. Adres pl. Rybaka 1.

Nasze następne kroki możemy skierować do Fortów, wpierw do Fortu Anioła wybudowanego w XIX wieku w latach 1854-1858 na wzór Mauzoleum Hadriana, dzisiejszy zamek św. Anioła w Rzymie. Gdy już nasze zwiedzanie zakończymy w tym forcie proponujemy przejście do Fortu Zachodniego. Fort ten został wybudowany w latach 1843 – 1863 od tamtych lat był niejednokrotnie modernizowany. Do roku 1962 w Forcie tym stacjonowały wojska radzieckie. Ostatni fort to Fort Wschodni (Gerharda), jedna z trzech zachowanych XIX-wiecznych fortyfikacji wchodzących w skład Twierdzy Świnoujście. W pomieszczeniach fortu oglądać można ekspozycję dotyczącą świnoujskich fortyfikacji, eksponaty znalezione na ich terenie. Fort ma swojego komendanta.

Po zaspokojeniu naszych militarno – historyczno – batalistycznych zainteresowań przejdźmy może do Kościołów. Jeden to Kościół pw. Chrystusa Króla z XVIII wieku, wzniesiony na miejscu gotyckiej świątyni. W nawie głównej zwisa ze stropu drewniany model statku. A drugi (pewnie gdzieś nam się obiła o uszy jego nazwa) Kościół pw. NMP Gwiazdy Morza „Stella Maris”, neogotyk z końca XIX stulecia, we wnętrzu witraże o dużej wartości artystycznej.

Dobrze, muzeum zwiedzone, forty zaliczone, kościoły są ok. Teraz może jakaś panorama. A jak panorama to wieża, wieża widokowa. Kierunek ulica Paderewskiego 7 Wieża widokowa po byłym kościele protestanckim pw. Marcina Lutra zniszczony niestety 1945 roku pod koniec wojny.

Po wieży widokowej możemy zaliczyć kolejną wspinaczkę na latarnie morską z 1885 roku jest to najwyższa latarnia morska nad Bałtykiem ma 68 metrów wysokości.

Na koniec kilka ciekawych miejsc gdzie można odpocząć i się zrelaksować: Park Zdrojowy z roślinnością śródziemnomorską , w nim starodrzew liczący ok.150 lat.

Falochrony z początku XIX wieku wraz ze stawą „Młyny” – znakiem nawigacyjnym w kształcie wiatraka. Cmentarz ewangelicki w Karsiborzu, założony w I połowie XIX w

Pomnik poświęcony lotnikom RAF-u zestrzelonym w kwietniu 1945 roku podczas nalotu dywanowego na obiekty portowe.

Z pewnością można jeszcze wiele perełek Świnoujścia polecić ale może zostawmy to do odkrywania tego we własnym zakresie. Własne odkrycie zawsze inaczej cieszy a i też nasze gusty i potrzeby są inne.

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach