Statystyka

  • Wszytkich: 5436987
  • W tym roku: 174697
  • W tym miesiącu: 7392
  • Dziś: 280
  • Online: 21

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe


Mistrzostwa Polski Klasy 505

Na początku września, na wodach Zalewu Wiślanego rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski Klasy 505. Będzie to najważniejsza tegoroczna impreza dla polskich zawodników ścigających się na „pięścetpiątkach". Spodziewamy się udziału ponad pięćdziesięciu żeglarzy z Polski i Niemiec.

 

Od 9 do 11 września w Krynicy Morskiej odbędą się Otwarte Mistrzostwa Polski Klasy 505. Będą to najważniejsze regaty zaliczane do klasyfikacji ogólnej Pucharu Polski. Do Krynicy Morskiej przyjedzie ponad pięćdziesięciu żeglarzy pływających na jachtach klasy 505. Podobnie, jak w latach poprzednich udział potwierdziły załogi zagraniczne.

Zalew Wiślany jest świetnym akwenem do zorganizowania mistrzowskiej imprezy na najwyższym poziomie. Zapewnia ciekawe i wymagające warunki wiatrowe i nautyczne. W ciągu trzech dni planujemy rozegranie jedenastu wyścigów.

Jacht klasy 505 to jedna z trudniejszych, ale zarazem najciekawszych łodzi żeglarskich. Charakteryzują ją zaawansowane technologie, takie jak lekki skrzydlaty kadłub, duża powierzchnia żagli, ogromny spinaker, skrętny miecz oraz mnóstwo elementów regulacji takielunku. Klasa jest bardzo popularna na całym świecie. Dzięki swojej specyfice przyciąga doświadczonych żeglarzy z Pucharu Ameryki, Igrzysk Olimpijskich czy VOR, ale również poczatkujących amatorów. Entuzjastów 505 łączy kilka rzeczy. Woda, wiatr, uzależnienie od ślizgu, adrenaliny i dobrej zabawy.

W Polsce klasa 505 od kliku lat stała się także jedną z najpopularniejszych klas żeglarskich. Środowisko związanych z „pięćsetpiątką" żeglarzy wyróżnia się nieograniczoną, wzajemną pomocą i przyjacielską atmosferą.

Systematyczny rozwój klasy 505 w Polsce został dostrzeżony i doceniony na arenie międzynarodowej. Międzynarodowe Stowarzyszenie Klasy 505 przyznało właśnie prawo do organizacji Mistrzostw Świata 2018 w Gdyni!

Swój udział w tegorocznych Mistrzostwach Polski zapowiedziała cała czołówka zawodników rywalizujących w Pucharze Polski. W tym sezonie nie ma jednego, silnego faworyta do mistrzowskiego tytułu. Wyniki dotychczasowych regat pokazują, iż przynajmniej 5 załóg może zwyciężyć w Mistrzostwach. Sprawia to, iż rywalizacja będzie jeszcze bardziej zacięta.

Krótko przedstawiamy głównych tegorocznych pretendentów do tytułu Mistrza Polski:

Jura/Chroł - załoga warszawskiego AZS/SGH. 4 sezony na 505, wcześniej Omega. Obecnie żeglują na utytułowanej POL 9119 (dwukrotne Mistrzostwo Polski). Załoga, która na 505 zrobiła prawdopodobnie najszybszy postęp. Często pierwsi na górnej boi, potrafią spektakularnie wygrywać biegi, ale też wciąż zdarzają im się poważne błędy, odsuwające szansę na zwycięstwo.

Milewski/Milewski - Warszawa. Na 505 trzeci sezon. Wcześniej Omega. Dysponują profesjonalnym budżetem i topowym sprzętem. Ciężko pracująca, zorientowana na sukces i bardzo systematyczna załoga.

Zagórski/Olko - Gdynia. Z 505 od początku istnienia klasy w Polsce. Bardzo doświadczeni zawodnicy, którzy dopiero w tym sezonie połączyli swoje siły w jednej załodze. Nowy jacht, wsparcie Holgera Jess-a. Załoga najczęściej ścigająca się na dużych imprezach za granicą. W przedsezonowych spekulacjach pewni faworyci do zwycięstwa. Dotychczas żeglują z różnymi wynikami.

Ostrowski/Siekierzyński - Warszawa. POL 8802. Na 505 pierwszy sezon, ale obaj Panowie to starzy, regatowi wyjadacze, głównie z klas Laser i 420. Żeglują bardzo szybko, ale wciąż jeszcze niezbyt często dowożą zwycięstwa do mety.

Domański/Małachowski - Warszawa. Wsparcie KPMG. Duże chęci, nowy skład załogi, mieszane doświadczenie, agresywny styl żeglowania. Od 2 sezonów tuż za podium. Zdarzają im się błyskotliwe wyścigi i słabsze momenty.

Czy tytuł zdobędzie któraś z powyższych załóg? Czy może w rywalizacji zwycięży ktoś spoza grona faworytów? Na pewno tegoroczne wyścigi będą miały bardzo ciekawy przebieg!

Łukasz Skrzycki - organizator Mistrzostw Polski, dwukrotny Mistrz Polski 505

„Organizacyjnie regaty mamy już dopięte na ostatni guzik. Dzięki wsparciu Sponsorów i świetnemu zespołowi uda mi się przygotować najbardziej atrakcyjną imprezę sezonu. Na zawodników czeka dobry akwen, nowoczesna infrastruktura (nowy, wygodny slip), posiłki, wieczorny bankiet i wspaniałe nagrody (żagle i pokrowce). Jestem pewien, że z Krynicy wszyscy wyjadą bardzo zadowoleni."

Wszystkich kibiców zapraszamy do śledzenia relacji na profilu Facebook https://www.facebook.com/505Polska

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach