Statystyka

  • Wszytkich: 5441963
  • W tym roku: 179673
  • W tym miesiącu: 12368
  • Dziś: 180
  • Online: 20

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe


Obrotowa kładka na Wyspę Spichrzów

Będzie miała 57 metrów długości i 4,5 m szerokości. Nie to jest jednak najciekawsze - kładka na Motławie ma się obracać, tak by mogły przepływać statki. Będzie wybudowana dokładnie na wysokości miejsca, gdzie znajduje się Brama Świętego Ducha.

 

Spółka Granaria Development Gdańsk, która ma zabudować północny cypel Wyspy Spichrzów, we wtorek, 19 stycznia 2016 r., ogłosiła zwycięzcę konkursu na projekt kładki łączącej cypel z Długim Pobrzeżem na wysokości ul. św. Ducha. To londyńska pracownia Studio Bednarski Ltd.

Efemeryczna łódź podwodna na Motławie

Fundament kładki może przypominać wynurzającą się łódź podwodną. Będzie ważył co najmniej 100 ton. Na nim będzie się obracać pomost. Wynurzający się element ma pełnić przede wszystkim funkcję ochronną na wypadek uderzenia przepływającego statku.

- W naszej ocenie kładka ma ładnie wystudiowaną linię z kształtami obłymi, nadającymi projektowi przyjemny, łagodny charakter - ocenia zastępca prezydenta Gdańska Wiesław Bielawski, który przewodniczył sądowi konkursowemu. - W połączeniu z bazaltem i granitem może być to ciekawy element rzeźbiarski na terenie historycznej części miasta.

Trwają procedury uzyskiwania pozwoleń na budowę i niezbędnych uzgodnień. Zgodnie z planem, po nowoczesnym mostku będzie można się przespacerować pod koniec 2018 r.

- To efemeryczna, minimalistyczna struktura, która zostanie wykonana częściowo z polerowanej stali nierdzewnej - informuje Stefan Schleifer, współpracujący przy tym projekcie z Cezarym Bednarskim, zwycięzcą konkursu. - Pomysł był taki, by kładka była raczej rzeźbą, przestrzennym dodatkiem, niż użytkowym przedmiotem technicznym.

Kładka po bokach będzie wykończona szklanymi elementami podświetlanymi po zmierzchu. Jej konstrukcja będzie oparta na wylewanych betonowych palach o średnicy około 80 cm. Fundament będzie się składać z trzech żelbetowych części. Na środkowej zostanie umocowany mechanizm obrotowy.

Dwie minuty na otwarcie... pilotem

Kładka będzie podnoszona na każde żądanie kapitanatu gdańskiego portu jachtowego. Sygnał zostanie wysłany do pracownika obsługi, który natychmiast... chwyci pilota i rozpocznie procedurę otwierania mostka. Jeżeli mechanizm zawiedzie, kładka będzie otwierana siłą ludzkich mięśni.

- W takim przypadku do końców kładki podczepiane będą liny, przenoszone na drugą stronę brzegu. Otwarcie kładki potrwa wtedy około kwadransa - tłumaczy Schleifer.

Przejście nad wodą w żaden sposób nie ograniczy żeglugi na Motławie. Szerokość kanału żeglugowego, według ustaleń Urzędu Morskiego, wynosi niecałe 26 metrów i ten parametr zostanie zachowany po realizacji inwestycji.

 

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach