Statystyka

  • Wszytkich: 5550527
  • W tym roku: 288237
  • W tym miesiącu: 59782
  • Dziś: 149
  • Online: 28

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe


W październiku odwiedzi Świnoujście żaglowiec Kruzensztern

 

Jeden z trzech największych żaglowców świata, czteromasztowy Kruzensztern spodziewany jest w świnoujskim porcie w dniach 28 - 31 października 2015 r.

 

 

- Czekamy jeszcze na potwierdzenie tego terminu ze strony rosyjskiej - mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta. Kruzensztern zacumuje przy nabrzeżu Władysława IV na wysokości kapitanatu portu. Podczas pobytu w Świnoujście jednostka zostanie udostępniona do zwiedzania.

- Wszystkie szczegóły podamy jak tylko otrzymamy ich potwierdzenie - dodaje Robert Karelus.

Żaglowiec został wybudowany w 1926 roku w niemieckiej stoczni. Początkowo pływał jako towarowy żaglowiec pod nazwą Padwa. Przewodził saletrę z Chile do Europy. Po wojnie w 1946 roku został przekazany ówczesnemu Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich jako odszkodowanie po II wojnie światowej. Zyskał też nową nazwę na pamiątkę Iwana Kruzenszterna, dowódcy pierwszej rosyjskiej wyprawy dookoła świata na początku XIX wieku. Dziś jest statkiem szkolnym.

Kruzensztern, to obok Sedova i Royal Clippera, największy żaglowiec świata. Początkowo jego portem macierzystym był Hamburg. Potem kolejko Ryga i Tallinn, a od 1991 roku Kalinigrad.

Maksymalna wysokość masztów to ponad 51 metrów. Statek ma 114,4 metra długości i ponad 14 metrów szerokości.

Info za BIK UM Świnoujście

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach