Święto Miasta - Gdańsk

 

Już po raz jedenasty Gdańsk obchodzić będzie swoje Święto.Od 22 do 24 maja czekać na nas będzie wiele wydarzeń sportowych i artystycznych.

 

W piątek od godz. 17.30 zapraszamy na Targ Węglowy gdzie w ramach Technikaliów Politechniki Gdańskiej wystąpią zespoły polskiej sceny muzycznej m.in. Oddział Zamknięty, Kukiz i Piersi, Big Cyc, Lady Pank.

W centralnym punkcie obchodów na Targu Węglowym w sobotę i niedzielę odbywać się będą prezentacje artystyczne przygotowane przez Miejskie Instytucje Kultury m.inn. występy zespołów wokalno-muzycznych , Quiz Wiedzy o Gdańsku z finałem w audytorum Akademii Sztuk Pięknych, zagadki związane z gdańskimi kamieniczkami i wiele innych atrakcji.

W sobotę o godz. 10.00 będzie można wziąć udział w Rodzinnym Biegu Gdańszczan, a o 15.45 zobaczyć Paradę Jednostek Pływających na Motławie. Przy Pobrzeżu Rybackim (okolice hotelu Hilton) zacumuje na Motławie Żaglowiec „Generał Zaruski" od godz. 11.00 do 15.30 zapraszamy na pokład gdzie będzie można poznać jego historię oraz załogę.

O godz. 20.30 na scenie przy Targu Węglowym wystąpi zespół Curly Heads, którego występ zakończy pokaz sztucznych ogni.
Niedziela zapowiada się rodzinnie. I tak od 9.00 do 12.00 odbędzie się wspólne Śniadanie Po Gdańsku, o godz. 12.00 począwszy od Złotej Bramy ulicą Długą przejdzie tradycyjnie historyczna Parada, a o 15.50 na scenie przy Targu Węglowym odbędzie się premiera „Piosenki o Gdańsku" w wykonaniu dzieci i młodzieży Muzyczna Kraina.

Od 11.00 do 16.00 Politechnika Gdańska zaprasza na zwiedzanie uczelni (spacery odbędą się w pełnych godzinach), oraz na niezwykły coroczny turniej robotów, zawody ROBOXY 2015 organizowane w ramach Bałtyckiego Festiwal Nauki na dziedzińcach Politechniki Gdańskiej.

Na zakończenie Święta Miasta o 18.00 na Targu Węglowym wystąpi Jan Konop Big Band i Chór Sceny Muzycznej Gdańsk.

Zapraszamy!

 

PROGRAM

PIĄTEK 22 maja

Technikalia
Koncerty Zespołów:
17:30 Oddział Zamknięty
19:00 Kukiz i Piersi
20:30 Big Cyc
22:00 Lady Pank
Scena Targ Węglowy

SOBOTA 23 maja

09:45 Rozgrzewka przed biegiem, Targ Węglowy (scena)
10:00 X Rodzinny Bieg Gdańszczan, Targ Węglowy
11:00 Atrakcje na wodzie i lądzie, Długie Pobrzeże, Pobrzeże Rybackie
11:00 Regaty Smoczych Łodzi, Motława
11:00 Zagadki związane z gdańskimi kamieniczkami, Główne Miasto- Zabawa łącząca szlaki spacerowe z nowoczesnymi technologiami
11:00-15.30 Żaglowiec „Generał Zaruski" zaprasza na pokład, Pobrzeże Rybackie- Zwiedzanie jednostki, historia statku i jego patrona, spotkania z załogą
12:00 Rozdanie nagród X Rodzinnego Biegu Gdańszczan, Targ Węglowy (scena)
12:00 / 13:15 / 14:30 Od Szafarni po Ołowiankę , Start: Most Zielony- Spacery rodzinne z licencjonowanym przewodnikiem Aleksandrem Masłowskim
13:00 Prezentacje wokalno-artystyczne dzieci i młodzieży z Pałacu Młodzieży w Gdańsku,Targ Węglowy (scena)
13:00 Oficjalne otwarcie sezonu żeglarskiego, scena na Rybackim Pobrzeżu
13:50 Występ zespołu Teatru Muzycznego Hals - Grupa Spinaker, scena na Rybackim Pobrzeżu- Program artystyczny o tematyce morskiej
14:30 Wyniki i rozdanie nagród za udział w zagadkach dotyczących gdańskich kamieniczek, Targ Węglowy (scena)

15:00 Pokaz ratownictwa wodnego z udziałem psów ratowniczych oraz ratownictwa lądowego, Długie Pobrzeże, Pobrzeże Rybackie
15:45 Parada jednostek pływających i smoczych łodzi, Motława
16:30 Przemarsz Orkiestr Dętych, Długi Targ i Długa
17:00 Występ Orkiestr Dętych, Targ Węglowy (scena) 5 hymnów - Hymn Zjednoczonej Europy, Hymn Polski, Hymn Kaszubski, Hymn Kociewski, Hymn Kwidzyniaków
17:30 Występ Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego Jantar, Targ Węglowy (scena)
18:30 Pokaz Cheerleaderek, Targ Węglowy (scena)
19:45 Parkour, akrobatyka oraz taniec, Targ Węglowy (scena)- Profesjonalne pokazy, w wykonaniu takich ekip jak: KS Movement Trójmiejski klub sportowy So-So Jammin
20:30 Koncert Curly Heads, Targ Węglowy (scena)
22:30 Finałowy pokaz sztucznych ogni, Targ Węglowy (scena)

NIEDZIELA 24 maja

9:00-12:00 Śniadanie po Gdańsku, Targ Węglowy
11:00 Pokazy z użyciem ciekłego azotu, Targ Węglowy (scena)
11:00-14:00 Zagadki kajakowe, Motława-Zabawa łącząca pływanie kajakami z nowoczesnymi technologiami
11:00-16:00 Zwiedzanie Politechniki Gdańskiej, ul. Gabriela Narutowicza 11/12- Spacery o pełnych godzinach: 11.00, 12.00,13.00, 14.00, 15.00,16.00. oraz zawody ROBOXY 2015
12:00 Parada Vivat Gdańsk Vivat Rzeczpospolita, Start: Złota Brama (od strony Katowni) Parada na cześć króla Polski Kazimierza IV Jagiellończyka, który uszlachetnił herb Gdańska nadając swym przywilejem złotą koronę do istniejących dwóch krzyży
12:00 Koncert w ramach Oliwskich koncertów kameralnych, Pałac Opatów w Gdańsku Oliwie
12:00 / 13:15 / 14:30 Śladami lwów po Głównym Mieście, Start: Targ Węglowy koło Teatru Wybrzeże- Spacer rodzinny z licencjonowanym przewodnikiem Łukaszem Darskim
12:00-18:00 Mega gra planszowa, Targ Węglowy- Interaktywna zabawa edukacyjna i animacje dla dzieci
12:00-18.00 Plenerowa redakcja Miasta Gdańska w mediach społecznościowych, Targ Węglowy
12:00 Gościnny koncert norweskiego chóru SANGRIA, Targ Węglowy (scena)
12:30 Baw się i wygrywaj z Loopy's World,Targ Węglowy (scena)
13:00 Prezentacje artystyczne zespołu z Pałacu Młodzieży, Targ Węglowy (scena)
15:00 Koncert "Muzyczne Podróże", Targ Węglowy (scena) W wykonaniu Los Cantates de Manila (zespół z Filipin)
15:50 „Kamieniczki i Uliczki Piosenka o Gdańsku" -premiera ,Targ Węglowy (scena) W wykonaniu dzieci i młodzieży Muzyczna Kraina
16:00 Quiz Wiedzy o Gdańsku, Targ Węglowy (scena) Drugi powszechny quiz gdański
16:00 Wręczenie Nagrody Miasta Gdańska za Promocję Kultury Miasta Gdańska im. M. Opitza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Mariacka 42
17:00 Wielki Finał Olimpiady Wiedzy o Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych- Atrakcja dla całych rodzin
17:00 Koncert Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Targ Węglowy (scena)
18:00 Jan Konop Big Band i Chór Sceny Muzycznej Gdańsk, Targ Węglowy (scena)
19:00 Koncert Między Gdańskiem a Gdańskiem. Muzyka Kapelmistrza Telemana, Kościół Chrystusa Króla w Gdańsku
20:00 Koncert Cappelli Gedanensis z chórem z Bremy, Kościół św. Brygidy, ul. Profesorska 17

WYSTAWY:
Fundacja Karrenwall - Wystawa plenerowa zdjęć Mariana Dobrzykowskiego, Gdańsk 1945-1960
Miejsce: ul. Grobla I
Termin: od 18 maja do 15 czerwca 2015 r.
Wystawa bezpłatna

Fundacja Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Forum zaprasza na wernisaż w przestrzeni miejskiej „Kwiaty dla Gdańska, przegląd Malarstwa Twórców Amatorów Gdańska i Metropolii Gdańskiej"
Miejsce: przedwejście do Teatru Szekspirowskiego
Termin: 23 i 24 maja 2015 roku
Wystawa bezpłatna

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU I KURSOWANIU KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ i SKM


Piątek, 22 maja:

Obsługa wszystkich linii nocnych odbywać się będzie autobusami wielkopojemnymi
Zostaną podstawione dodatkowe autobusy: 6 wielkopojemnych i 2 standardowe, które będą odjeżdżać od ok. 23.30 z przystanku Brama Wyżynna. Będą to autobusy linii:

N1 (do Jaworzniaków przez Orunię Górną i Zakoniczyn)
N4 (do Rębowa przez Ujeścisko)
N3 (z przystanku Hucisko, do Wrzeszcza PKP, przez Kiełpino Górne)
N8 (do Górek Zachodnich przez Przeróbkę, Stogi)
N9 (do Przegaliny)
N12 (z przystanku Hucisko do Jasieńskiej)
N13 (do Olimpijskiej)

Ok 23.30 zostanie podstawionych 6 składów tramwajowych, które będą odjeżdżać z przystanku „Brama Wyżynna" (kierunek Wrzeszcz). Dwa składy jako linia 2, dwa jako linia 3 i dwa jako linia 6
Ok 23.30 zostaną podstawione 2 składy tramwajowe (jako linia 2), które będą odjeżdżać z przystanku „Brama Wyżynna" (kierunek Chełm).

Sobota, 23 maja:

Obsługa linii nocnej N5 odbywać się będzie autobusami wielkopojemnymi
Dodatkowy kurs linii N5 od przystanku „Brama Wyżynna" do Pruszcza Gdańskiego ok. 22.40 (możliwe kolejne kursy tego pojazdu na linii N5 w razie potrzeby)
Podstawione zostaną 3 autobusy wielkopojemne oraz 1 standardowy, jako dodatkowe kursy z przystanku Brama Wyżynna na liniach wg aktualnych potrzeb (ok. 22.40).

SZYBKA KOLEJ MIEJSKA
Noc piątek/sobota
Odjazdy z przystanku Gdańsk Śródmieście, dodatkowe kursy:

23.45 (Gdynia Cisowa)
00.02 (Wejherowo)
00.17 (Gdynia Cisowa)
01.00 (Wejherowo - z Gdańska Głównego)

Noc sobota/niedziela

Odjazdy z przystanku Gdańsk Śródmieście, dodatkowe kursy:

22.45 (Gdynia Cisowa)
22.57 (Wejherowo)
23.17 (Gdynia Cisowa)

UTRUDNIENIA DROGOWE

Targ Węglowy został wyłączony z ruchu i będzie niedostępny dla samochodów do poniedziałku 25 maja, do godz. 20.00.

Dodatkowo, w dniu 23 maja w godz. 8.30 - 12.00 należy liczyć się z utrudnieniami
w rejonie Głównego Miasta spowodowanymi X Rodzinnym Biegiem Gdańszczan. Utrudnienia te obejmą ulice:

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach