Statystyka

  • Wszytkich: 5427117
  • W tym roku: 164827
  • W tym miesiącu: 52101
  • Dziś: 1110
  • Online: 28

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe


XI Hanzeatycki Targ Solny w Kołobrzegu

Naszym przodkom wystarczały ryby słone i cuchnące, My po świeże przychodzimy, w oceanie pluskające! Ojcom naszym wystarczało, jeśli grodów dobywali, a nas burza nie odstrasza ni szum groźny morskiej fali. Nasi ojce na jelenie urządzali polowanie, a my skarby i potwory łowim skryte w oceanie"... Gall Anonim: Pieśń wojów Bolesława Krzywoustego pod Kołobrzegiem w 1107r.

 

22-24 maja 2015r zapraszamy na XI Hanzeatycki Targ Solny. W tym roku spotkamy się ze średniowiecznymi rzemieślnikami w nowym miejscu - w Marinie Solnej w Porcie Jachtowym - swoje obozy i rękodzieło zaprezentują grupy rekonstrukcji historycznej z całej Polski. Wydarzenie odbywa się z okazji Dni Partnerskich Miasta Kołobrzeg, z okazji 760 rocznicy lokacji miasta (1255r)

Hanzeatycki Targ Solny to wydarzenie w formie trzydniowego otwartego i plenerowego festynu historycznego połączonego z pokazami dawnych rzemiosł, ginących zawodów, produktów regionalnych, biwakiem historycznym grup rekonstrukcji historycznych odtwarzających epokę średniowiecza. Wydarzenie adresowane jest do wszystkich grup wiekowych, do mieszkańców Kołobrzegu oraz turystów. W roku 2015 przypada jedenasta edycja Targu.

Celem wydarzenia jest wzmocnienie identyfikacji z miejscem pochodzenia i jego dziedzictwem kulturowym, budowanie więzi lokalnych opartych na świadomości wspólnego dziedzictwa kulturowego, jego ochronie i pielęgnowaniu, upowszechnianie wiedzy na temat polskiego doświadczenia historycznego, tradycji narodowej, historii kultury polskiej w formie atrakcyjnej dla odbiorcy, edukacja patriotyczna skierowana do młodzieży, prowadzona w sposób zrozumiały i atrakcyjny. Festyn na stałe wpisał się do kalendarza imprez miejskich i stanowi jedną z ciekawszych propozycji programu Dni Miasta Kołobrzeg. Jego pomysłodawcą i koordynatorem jest znany społecznik, żeglarz, przewodnik turystyczny - Jarosław Jerry Bogusławski.

W swojej formie, Targ nawiązuje do historii Kołobrzegu w czasach Piastów: Chrobrego i Krzywoustego oraz do lokacji miasta w 1255 r. Na festyn składają się prezentacje historyczne przygotowane przez profesjonalne grupy rekonstrukcyjne, pokazy walk oraz dziecięce stoisko historyczne pracujące w ramach "Klubu Historycznych Detektywów" w Szkole Podstawowej Nr 4 w Kołobrzegu.

Zamierzeniem organizatorów jest upowszechnienie wiedzy o historii Kołobrzegu i Ziemi Kołobrzeskiej, zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów, zainteresowanie zanikającymi rzemiosłami, których istnienie w dawnym Kołobrzegu są poświadczone archeologicznie, integracja mieszkańców we wszystkich kategoriach wiekowych, ze szczególnym naciskiem na młodzież szkolną, promocja kulturowego dziedzictwa Kołobrzegu oraz edukacja regionalna, ze szczególnym uwzględnieniem wyrównywania szans w dostępie do edukacji i kultury.

Wydarzenie otrzymało dofinansowanie ze strony Gminy Miasto Kołobrzeg.

W tegorocznej edycji Targu Solnego, główny akcent organizatorzy kładą na tradycje warzelnicze, bursztyniarstwo i rybołówstwo. Atrakcją będzie przede wszystkim pokaz żeglowania repliką średniowiecznej łodzi po Parsęcie oraz widowiskowe pojedynki średniowiecznych wojów. Pokazy dawnego rzemiosła.: tkactwo, pieczenie podpłomyków, mielenie zboża na żarnach, średniowieczna medycyna, lepienie przedmiotów z gliny, średniowieczne gry i zabawy, obróbka bursztynu, skręcanie powrozów, wiązanie sieci, wyplatanie koszy, odkuwanie grotów i krzesiw, rozniecanie ognia dawnymi metodami, gry na rogu, przędzenia nici, pokaz wyrobu masła w masielnicy...

 

PROGRAM:

22. maja 2015 piątek
16.00 - uroczyste otwarcie XI Targu Solnego - przez prezydenta Miasta Kołobrzeg
16.30 - 19 00 pokazy rzemiosł i pojedynki wojów
23. maja 2015 sobota
10.00 - 19.00 pokazy średniowiecznych rzemiosł, walki wojowników, warsztaty dla widzów, archeologiczne odkrycia pochówków: szkieletowego i popielnicowego
24. maja 2015 niedziela
10.00- 17.00 pokazy średniowiecznych rzemiosł, walki wojowników, warsztaty dla widzów, archeologiczne odkrycia pochówków: szkieletowego i popielnicowego

Organizator:

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Partnerzy:

Szkoła Podstawowa nr 4 w Kołobrzegu
Gmina Miasto Kołobrzeg

 

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach