Statystyka

  • Wszytkich: 5550523
  • W tym roku: 288233
  • W tym miesiącu: 59778
  • Dziś: 145
  • Online: 26

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe


Ruszyły prace w parku w Rusowie

Dwa parki w Niemczech - Lenne-Park Blumberg oraz Park Hirschfeld oraz Park Podworski w Rusowie doczekały się rewitalizacji. Prace wykonane zostaną w ramach projektu Gminy Ustronie Morskie oraz niemieckiego Stowarzyszenia Parku Regionalnego Barnimer Feldmark.

 

Partnerstwo w tej sprawie zaowocowało unijną dotacją, która na polską część zadania wyniesie 20 tysięcy Euro. Kwota ta, zgodnie z założeniami projektu pn. "Rozwój i promocja turystyczna godnych zachowania parków krajobrazowych - turystyka kulturoznawcza w Euroregionie Pomerania" zostanie przeznaczona na wymianę starych tablic i witacza w Parku Podworskim w Rusowie. Wszystkie nowe elementy wykonane zostały z odpowiednio impregnowanego drewna w formie wpisującej się w charakter Parku. Jak zapewnia wykonawca - również nadruki tablic wykonane w nowoczesnej technologii, mają zagwarantować wieloletnią trwałość przedsięwzięcia. Kolejnymi działaniami mającymi na celu rewitalizację Parku Podworskiego w Rusowie będzie usytuowanie na jego terenie elementów małej architektury - wiaty, ławostołów, stojaków na rowery, przyrządów edukacyjnych i koszy na śmieci. Do 2016 roku zostanie także opracowany i wykonany plan prac pielęgnacyjnych zieleni parkowej.

Wpisany do Rejestru Zabytków, liczący 38 ha powierzchni Park w Rusowie, zaprojektowany został u schyłku XIX wieku według planów niemieckiego architekta Petera Josepha Lenne, na zlecenie kupca Samuela Schrodera. Drzewostan parkowy liczy już ponad 200 lat i obfituje w pomniki przyrody. Z przodu Parku usytuowane były niegdyś dwa stawy rybne z wyspami i posągami Neptuna oraz czapli. Na sztucznie usypanym wzniesieniu bukowym, otoczonym fosą Schroder zlecił wybudowanie wieży przypominającej wieżę zamku krzyżackiego. Z budynku dworu do dzisiejszego dnia zachowały się jedynie fragmenty fundamentów i schodów. Podmokłe łąki i obszary lasów nadają Parkowi charakter dzikiej przyrody z elementami ogrodu angielskiego.

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach