Statystyka

  • Wszytkich: 5547714
  • W tym roku: 285424
  • W tym miesiącu: 56969
  • Dziś: 1185
  • Online: 32

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe


Zobacz, jak wygląda tunel pod Martwą Wisłą!

Tunel pod Martwą Wisłą jest wyjątkowym obiektem inżynieryjnym, który jako jedyny w Polsce został wydrążony maszyną TBM. Jeśli ktoś chciałby go zobaczyć, ma nie lada okazję. 19 października w godz. 10.00-14.00

 

Miasto Gdańsk zaprasza na Dzień Otwarty Tunelu. Zwiedzający będą mogli przejść trasą od węzła Marynarki Polskiej do węzła Ku Ujściu, skąd komunikacja miejsca będzie odwozić zainteresowanych do Marynarki Polskiej!

- Wyjątkowość budowy gdańskiego tunelu, który jest pierwszym drogowym tunelem powstającym w Polsce pod wodą, a wydrążonym za pomocą maszyny TBM powoduje, że warto odwiedzić tę wyjątkową budowę - podkreśla Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne.

Każdy, kto w niedzielę zdecyduje się zobaczyć tunel, może liczyć na niezapomniane wrażenia, a także na możliwość rozmowy z inżynierami, którzy tunel budowali. Będzie też poczęstunek oraz drobne upominki. Pierwsze 2000 osób, które odwiedzą tunel otrzyma przypinkę z wizerunkiem DAMROKI - gdańskiej maszyny TBM która wydrążyła obie rury tunelu.

- By zwiedzanie przebiegało bezpiecznie i sprawnie, prosimy o ubranie odpowiedniego obuwia - najlepiej z twardą podeszwą i ciepłego stroju. Warunki jakie panują na budowie, powodują że warto racjonalnie ocenić swoje siły, ponieważ do pokonania na piechotę nie zawsze równą powierzchnią będzie około 1,5 kilometra trasy - dodaje Magdalena Skorupka-Kaczmarek. - Ruch w tunelu będzie obowiązywał TYLKO w jedną stronę, co oznacza, że nie będzie można tą samą drogą wrócić na rondo Marynarki Polskiej.

Dlatego też najlepszym środkiem dotarcia do miejsca startu spaceru będzie komunikacja miejska. Dodatkowe tramwaje linii 7 i 10 oraz autobus 158, dowiozą zwiedzających na rondo Marynarki Polskiej - na tymczasowy przystanek tuż przy rondzie. Możliwy jest też przyjazd samochodem i pozostawienie go na otwartym parkingu P5 przy PGE Arenie (od strony Marynarki Polskiej) lub na płatnym parkingu P4 oraz płatnych parkingach przy Amber Expo. Z powrotem - już po zwiedzaniu - bezpłatny autobus przy Węźle Ku Ujściu odwiezie zwiedzających trasą: Ku Ujściu- Brama Wyżynna- Dworzec Gdańsk Główny- Marynarki Polskiej.

Tunel w liczbach

1377,5 m całkowita długość tunelu pod Martwą Wisłą

1072,5 m długość jednej wydrążonej rury tunelu

2200 t - waga maszyny TBM

91 m - długość maszyny TBM

12,56 m - średnica tarczy maszyny TBM

11m - średnica wydrążonych i obudowanych tubingami rur tunelu

35 m - odległość od najgłębszego miejsca w tunelu do lustra Martwej Wisły

1076 - tyle pierścieni użyto do wykonania 2 rur tunelu (każdy z pierścieni składa się z 7 elementów i waży 100 ton)

500 000 ton - tyle urobku wydobyto i wywieziono przy drążeniu tuneli

40 km - taką długość miałyby ułożone w jednym rzędzie tubingi użyte do budowy tunelu

Autobusy ZTM w tunelu pod Martwą Wisłą już za rok!

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach