Statystyka

  • Wszytkich: 8656180
  • W tym roku: 213392
  • W tym miesiącu: 23460
  • Dziś: 6
  • Online: 11

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe


Latarnia morska - Krynica Morska

Historia

Pierwsza latarnia została uruchomiona 1 maja 1895 roku. Została ona zbudowana przez elbląskiego rzemieślnika Edwarda Stacha. W laternie znajdował się aparat Fresnela z charakterystyką światła: blask - 2,0 s; przerwa - 4,0 s. Latarnia została zniszczona w 1945 roku. Nowa latarnia została uroczyście otwarta 25 sierpnia 1951 roku. W latach 1957-1997 pełniła również funkcję radiolatarni, i nadawał alfabetem Morse'a sygnał "KW".

 

Latarnia jest administrowana przez Urząd Morski w Gdyni.

Znajduje się tu jedna z jedenastu stacji brzegowych na polskim wybrzeżu systemu AIS-PL projektu HELCOM, który umożliwia automatyczne monitorowanie ruchu statków w strefie przybrzeżnej. Antena stacji w Krynicy Morskiej ma wysokość 53 m n.p.m..

Jak wygląda?

Latarnia morska w Krynicy Morskiej jest, zwężającą się ku górze, okrągłą wieżą. Zbudowana jest z betonowych bloków, otynkowana i pomalowana na czerwono. Na jej szczycie znajduje się biała, metalowa laterna, która jest zwieńczona stożkowatym dachem. Wewnątrz znajdują się betonowe schody przylegające do ściany, będącej jak gdyby skorupą, pustej w środku wieży. Spoglądając w dół zobaczymy z nich latarnika sprzedającego u podnóża schodów bilety i pamiątki. Schodami wchodzimy na platformę, z której wychodzi się na mały, okratowany balkonik, a następnie po stromej i wąskiej metalowej drabinie, na galerię widokową wokół laterny. Widać stamtąd wody pełnego morza i Zalewu Wiślanego, przedzielone zalesioną mierzeją. Od strony lądu możemy zobaczyć doskonale widoczne miasta po drugiej stronie Zalewu: Tolkmicko i Frombork; przy dobrej pogodzie widać podobno światła Helu, Gdańska i Bałtijska.

Latarnia jest udostępniona do zwiedzania.

Jak dojechać?

Do Krynicy Morskiej prowadzi droga nr 501 biegnąca wzdłuż brzegu morza, którą dojeżdżamy do samego centrum miasta. Tu najlepiej pozostawić samochód na parkingu i dalszą drogę przebyć na piechotę, chociaż można podjechać prawie pod samą latarnię. Poruszamy się ulicami: Portową, skręcamy w prawo na biegnącą w górę ul. Przyjaźni, a na szczycie wzniesienia ponownie skręcamy w prawo w ulicę Sienkiewicza. Wokół latarni znajdują się ławki, na których można odpocząć po trudach wdrapywania na szczyt.

Dane techniczne

Położenie: 54°23'07,2" N 19°27'03,6" E
Wysokość wieży: 26,50 m
Wysokość światła: 53,00 m n.p.m.
Zasięg nominalny światła: 18 Mm (33,336 km)
Charakterystyka światła: Blaskowe grupowe
Blask: 2,0 s
Przerwa: 2,0 s
Blask: 2,0 s
Przerwa: 6,0 s
Okres: 12,0 s

 

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach