Statystyka

  • Wszytkich: 8655161
  • W tym roku: 212373
  • W tym miesiącu: 22441
  • Dziś: 36
  • Online: 20

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe


Latarnia morska - Port Połnocny

Historia latarni
Latarnia Morska Gdańsk Port Północny - jest najmłodszą latarnia morską na polskim wybrzeżu Bałtyku, położona w dzielnicy Stogi na terenie Portu Północnego.
Uruchomiono ją 18 czerwca 1984 roku, w zamian za starą latarnię w Gdańsku - Nowym Porcie. Ostatnio gruntownie zmieniono elewację całego budynku Kapitanatu Portu.

 

Jak wygląda?

Dawniejszy wygląd latarni w Gdańsku - Porcie Północnym (zdjęcie z albumiku 'LATARNIE MORSKIE POLSKIEGO WYBRZEŻA' ) [2,9kB]Latarnia w Porcie Północnym jest najmłodszą ze wszystkich polskich latarń. Co do wyglądu lepiej nie dyskutować. Na budynku z żelbetonowym szkieletem stoi wieża o przekroju kwadratowym, a na niej jedyny ciekawy element - dwupiętrowa, nowoczesna chatka "Baby Jagi", wyżej zupełnie w innym stylu, jakby przypadkiem przyklejona laterna. Elewacja całego budynku została odnowiona co poprawiło znacznie jej wygląd. Budynek i góra latarni są śnieżnobiałe, a wieża ciemnoniebieska. Jako jedyna latarnia ta posiada windę pozwalającą na dostanie się na górę. Z jej szczytu można zobaczyć ogromny obszar morza ograniczony po północno-zachodniej stronie Półwyspem Helskim, lecz mogą podziwiać go jedynie pracownicy kapitanatu portu. Całość nie ma ani odrobiny uroku pozostałych, starszych latarń.

Latarnia nie jest udostępniona do zwiedzania.

Jak dojechać?

Żeby dostać się w pobliże latarni trzeba kierować się drogowskazami na Port Północny lub Westerplatte. Z centrum Gdańska należy wyjechać na drogę nr 7 [E77] w kierunku Elbląga, a następnie po przekroczeniu dwóch mostów na Motławie skręcić na lewo w ul. Siennicką, dalej przez most na Martwej Wiśle i później na rondzie w lewo w ul. Sucharskiego prawie do jej końca. Latarnia widoczna jest już z daleka, a drogowskaz na Kapitanat Portu doprowadzi nas pod sam budynek.

Dane techniczne

Wysokość wieży: 56,00 m
Wysokość światła: 61 m n.p.m.
Zasięg nominalny światła: 25 Mm (46,30 km)
Sektor widzialności światła: 140°-320°
Charakterystyka światła: Błyskowe grupowe
Światło: 0,5 s
Przerwa: 1,5 s
Światło: 0,5 s
Przerwa: 1,5 s
Światło: 0,5 s
Przerwa: 4,5 s
Okres: 9,0 s

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach