Statystyka

  • Wszytkich: 5594065
  • W tym roku: 331775
  • W tym miesiącu: 1983
  • Dziś: 382
  • Online: 18

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe


Latarnia morska - Ustka

Historia latarni

Pierwotnie latarnią była aparatura Fresnela z bębnową soczewką i lampą oliwną jako źródło światła, o zasięgu 6 Mm. Była ona podnoszona na maszcie stacji pilotów z 1871 roku. W 1892 roku wybudowano nową, dwukondygnacyjną stację pilotów z przylegającą do niej od południa ośmiokątną wieżą, na której znajduje się biała laterna. Latarnia w Ustce przetrwała bez szwanku II Wojnę Światową i została uruchomiona już 15 listopada 1945 roku. W 1993 roku latarnia morska w Ustce została wpisana do rejestru zabytków.

 

Jak wygląda?

Latarnię w Ustce tworzy budynek niewielki, ale o dość skomplikowanej architekturze. Ośmiokątna wieża jest połączona z dwuczęściowym, niewiele od niej niższym budynkiem latarników. Na wieży stoi okrągła metalowa laterna. Całości dodaje uroku mnóstwo daszków, gzymsików i kilkanaście okien różnego rozmiaru oraz kilka niechlujnych kabli. Do środka budynku wchodzi się po kilku schodkach od strony lądu, następnie w lewo na klatkę schodową ze schodami betonowymi i na galerię po wąskich, metalowych, półokrągło zakrzywionych schodach oraz poprzez boczne drzwi laterny. Z galerii przez szyby można z bardzo bliska podziwiać skomplikowany, półokrągły układ soczewek i źródło światła. Jeśli poprosicie, to miły pan latarnik pokaże jak wyglądają stare i nowe żarówki używane jako źródło światła

Latarnia jest udostępniona do zwiedzania.

ul. Marynarki Polskiej 1, Ustka
tel.: (059) 814 45 66
godziny otwarcia: od 10.00 do zachodu słońca
ceny biletów: 3 zł (dorośli) i 2 zł (dzieci)


W latarni, w zakupionym specjalnym paszporcie, można uzyskać pieczęć, potwierdzającą jej odwiedziny. Pięć pieczęci zdobytych w dwa lata w polskich latarniach i przesłanych na adres Towarzystwa Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku pozwala uzyskać Brązową Odznakę Miłośnika Latarń Morskich. Osiem kolejnych pieczęci da nam Odznakę Srebrną i prawo bezpłatnego wstępu na polskie latarnie morskie. Złotą Odznakę, a wraz z nią bezpłatny wstęp na wystawy do Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku i Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa w Świnoujściu, uzyskamy, potwierdzając własną obecność w trzech kolejnych latarniach na świecie.


Jak dojechać?

Ustka jest jednym z sławniejszych kurortów naszego wybrzeża. Najlepszy dojazd - od strony Słupska drogą nr 21. Aby dostać się do latarni trzeba jechać cały czas prosto ulicą Słupską i dalej Marynarki Wojennej, gdzie można na wolnym miejscu zaparkować samochód. Idąc dalej prosto dojdziemy do nabrzeża i samej latarni stojącej tuż przy nadmorskim deptaku i plaży. Przed latarnią stoją ławki, gdzie można odpoczywać czekając, aż latarnik skończy przerwę obiadową.

Dane techniczne

Wysokość wieży: 19,50 m
Wysokość światła: 22,20 m n.p.m.
Zasięg nominalny światła: 18 Mm (33,336 km)
Charakterystyka światła: Przerywane
Światło: 4,0 s
Przerwa: 2,0 s
Okres: 6,0 s

 

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach