Statystyka

  • Wszytkich: 8655555
  • W tym roku: 212767
  • W tym miesiącu: 22835
  • Dziś: 430
  • Online: 19

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe


Latarnia morska - Jarosławiec

Historia latarni

Pierwsze wzmianki o latarni pochodzą z 1818 roku, kiedy to pisano o konieczności jej budowy. Latarnia została wybudowana w 1829 roku. Wieżę latarni zbudowano na planie koła, a przy jej wznoszeniu wykorzystano czerwoną i glazurowaną cegłę. W 1825 roku postanowiono wybudować nową. Do jej budowy użyto czerwonej cegły, a prace zakończono w 1838 roku. Na początku w nowej latarni była zainstalowana stary aparat oświetlający składający się z 15 lamp na olej roślinny. Na początkach XX wieku zmieniono go najpierw na aparaturę gazową, a później na elektryczny z żarówką 1000W i cylindryczną soczewką. Obecnie źródłem światła są żarówki reflektorowe umieszczone w czterech obrotowych panelach. Latarnia morska w Jarosławcu została w 1993 roku wpisana do rejestru zabytków.

 

Jak wygląda?

Latarnia jest zespołem kilku budynków różnej wielkości, z których największy swoim krótszym bokiem poprzez małą przybudówkę połączony jest z wieżą o okrągłym przekroju. Sama wieża podzielona jest na cylindryczne części, z których każda ma trochę mniejszą średnicę od tej na której stoi. Na szczycie wieży stoi metalowa laterna ze stożkowym dachem, cała pomalowana na biało. Na górę prowadzą betonowe schody zakręcone wokół centralnego, grubego walca prowadzące aż do laterny, gdzie przez boczne drzwi wychodzimy na galerię, której betonowa podłoga ma lekki spad na zewnątrz. Wewnątrz murowane ściany są niedbale otynkowane. Całość jest w dobrym stanie i sprawia miłe wrażenie, chociaż trudno w pełni docenić to piękno, gdyż w jej pobliżu rosną wysokie drzewa, które bardzo skutecznie zasłaniają widok. Dobrze widoczna jest tylko z pewnej odległości ze swojej brzydszej strony - od strony lądu.

Latarnia jest udostępniona do zwiedzania.
Latarnia Morska Jarosławiec
ul. Szkolna 1
78-107 Jarosławiec
606 144 727
Godziny otwarcia:
maj-czerwiec 15:00-17:00
lipiec-sierpień 10:00-do zachodu słońca
wrzesień 15:00-17:00
Cena wstępu: normalny 4zł, ulgowy 3zł


Jak dojechać?

Jarosławiec leży na uboczu, zdala od głównych dróg, między Darłowem i Ustką. Żeby do niego dojechać trzeba kilka kilometrów przejechać wąskimi, chociaż asfaltowymi drogami. Od strony Darłowa jadąc drogą nr 203 trzeba skręcić w lewo w miejscowości Drozdowo, dalej w Rusinowie skręcamy ponownie w lewo (są drogowskazy) i po 1,5km z wąskiej drogi biegnącej w lesie niespodziewanie wyjeżdżamy na pas startowy dla małych samolotów, gdzie trzeba skręcić w prawo i prosto do Jarosławca po betonowych płytach. W tym rejonie są bardzo ładne, piaszczyste i mało uczęszczane plaże. Od strony Ustki najlepiej jechać drogą nr 203 do miejscowości Karsino, w Naćmierzu skręcić w prawo i zaraz w lewo na Jarosławiec. Latarnia znajduje się w samym środku Jarosławca, przy głównej ulicy.

Dane techniczne

Położenie: 54°32'30" N 16°32'41" E
Wysokość wieży: 33,30 m
Wysokość światła: 50,20 m n.p.m.
Zasięg nominalny światła: 23 Mm (42,596 km)
Charakterystyka światła: Błyskowe grupowe
Blask: 0,45 s
Przerwa: 2,05 s
Blask: 0,45 s
Przerwa: 6,05 s
Okres: 9,00 s

 

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach