Statystyka

  • Wszytkich: 8666465
  • W tym roku: 223677
  • W tym miesiącu: 33745
  • Dziś: 655
  • Online: 36

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe


Latrnia morska Gąski

Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską w Kołobrzegu (około 22 km na zachód), a Latarnią Morską w Darłowie (około 40 km na wschód). Latarnia jest administrowana przez Urząd Morski w Słupsku i jest udostępniona do zwiedzania.

Latarnia Gąski jest uznawana za miejsce graniczne Zatoki Pomorskiej. Obszar morski na wschód od latarni należy do właściwego Basenu Bornholmskiego (Niecki Wschodniobornholmskiej), a na zachód do Zatoki Pomorskiej.

 

Zespół latarni morskiej, obejmujący latarnię, dom latarników, stodołę, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur zostały wpisane do rejestru zabytków.

Znajduje się tu 1 z 11 stacji brzegowych na polskim wybrzeżu systemu AIS-PL projektu HELCOM, który umożliwia automatyczne monitorowanie ruchu statków w strefie przybrzeżnej. Antena stacji w Gąskach ma wysokość 50 m.
Dane techniczne

Wysokość wieży: 49,80 m
Wysokość światła: 51,10 m n.p.m.
Zasięg nominalny światła: 23,50 Mm (43,522 km)
Charakterystyka światła: Przerywane grupowe
Okres: 15,0 s
Przerwa: 1,2 s
Światło: 2,5 s
Przerwa: 1,2 s
Światło: 2,5 s
Przerwa: 1,2 s
Światło: 6,4 s

Wyposażona w AIS[3] MMSI 2614500[4]

Historia

Latarnię zbudowano w latach 1876-1878. Warty uwagi jest fakt, że materiały do jej budowy dowożono statkami i wyładowywano na specjalnie postawionym pomoście. Pod kopułą w latarni umieszczono pierwotnie naftowy aparat Fresnela. Według dokumentacji z roku 1927 w laternie zainstalowana została optyka zasilana energią elektryczną i urządzenie przesłonowe, regulowane mechanizmem zegarowym z wahadłem dla utrzymania charakterystyki światła. Po II Wojnie Światowej uruchomiono latarnię ponownie w 1948r. zmieniając jednocześnie mechanizm zegarowy na silnik elektryczny i okres obrotu z 12 na 15 sekund. Pomimo swojej grubości (2,3m u podnóża) mury latarni wielokrotnie pękały i wymagały remontów. Konserwowano je w latach 1933 i 1960, a w 1964 mury uszczelniono. Na bocznych powierzchniach dolnej części wieży do dzisiaj widoczne są liczne ślady wypełnionych cementem pęknięć, mimo przeprowadzonego w latach 1995-1996 zabiegu pomalowania powierzchni syntetyczną farbą uszczelniającą.


Jak wygląda?

Latarnia morska w Gąskach jest prawie w całości zbudowana z cegły. Jej wieża w dolnej części jest ośmiokątna, a później okrągła. Na najwyższej, nieco szerszej części wieży znajduje się postawa, a na niej oszklona laterna. Na szczyt wiodą kamienne schody spiralnie okręcone wokół leżącego w środku przekroju murowanego rdzenia konstrukcji. Co jakiś czas półmrok rozświetla światło padające z wąskich okienek. Po przejściu ponad 200 schodów wychodzimy do okrągłego pomieszczenia, z którego metalowa, lekko zakręcona i stroma drabina prowadzi na galerię widokową. Z na galerii nie można zajrzeć do umieszczonej jeszcze wyżej laterny, prowadzi do niej następna metalowa drabinka, już na wolnym powietrzu. Na bocznej powierzchni wieży widoczne są bardzo liczne pęknięcia i ślady napraw. Obok znajduje się domek latarnika, a wokół teren otacza wysoki ceglany parkan. Wieża latarni prezentuje się bardzo okazale i stanowi niewątpliwą atrakcję dla odwiedzających pobliskie miejscowości.

Jak dojechać?
Latarnia morska Gąski stoi w odległości 100m od brzegu morza, na skraju leżącej głębiej w stronę lądu wsi Gąski, między Ustroniem Morskim a Sarbinowem. Od strony Ustronia można do niej dojechać skręcając z drogi nr 11 w lewo w miejscowości Tymień, a od strony Sarbinowa szosą równolegle do brzegu morza, skracając odległość fragmentem żwirowej drogi lub asfaltową w kierunku wsi Gąski skręcając następnie na północ i na zachód. Latarnia jest widoczna już z większej odległości, teren wokół niej jest ładnie zagospodarowany, a przy wejściu znajduje się strzeżony parking oraz kilka kramików, gdzie można się w sezonie letnim posilić, kupić pamiątki i odpocząć.

Latarnia jest usytuowana w centrum wsi, u podstawy wieży znajduje się dom latarnika, kramiki z jedzeniem i pamiątkami oraz ładnie zagospodarowany teren. Latarnia została wpisana do rejestru zabytków.

Kontakt do latarni: 94 316 55 24

Latarnia Morska Gąski
ul. Gąski 41
76-034 Sarbinowo
604 803 266
Godziny otwarcia:
maj, czerwiec 10:00-17:00
lipiec, sierpień 10:00-13:30 i 15:00-do zachodu słońca
wrzesień 10:00-17:00
Cena wstępu: normalny 4zł, ulgowy 3zł

Turystyka

W pobliżu latarni znajduje się węzeł znakowanych szlaków turystycznych:

Szlaki piesze: szlak turystyczny czerwony Szlak Nadmorski

Szlaki rowerowe: Szlak rowerowy niebieski Szlak Rowerowy Pałacowy

Ciekawostki

Latarnia została przedstawiona na polskim znaczku pocztowym o numerze katalogowym 4094, wydanym przez Pocztę Polską w obiegu od 29 maja 2006 roku.

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach