Statystyka

  • Wszytkich: 5601636
  • W tym roku: 339346
  • W tym miesiącu: 9554
  • Dziś: 735
  • Online: 13

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe


Latarnia morska - Kołobrzeg

Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Niechorze (ok. 34 km na zachód), a Latarnią Morską Gąski (około 22 km na wschód). Latarnia jest administrowana przez Urząd Morski w Słupsku.

Historia
Po raz pierwszy światło zapalane dla celów nawigacyjnych pojawiło się w Kołobrzegu w 1666 roku. Wykorzystywano do tego celu wieżyczkę budynku zarządu portu. Światło to było zapalane tylko okazjonalnie w czasie zawijania statków do portu. W późniejszym czasie światło zapalano na falochronie.

W 2. połowie XIX wieku do wskazywania statkom drogi wykorzystywano, zasilaną olejem, lampę z soczewką Fresnela umieszczoną na wysokości około 8 m n.p.m. o zasięgu około 6 NM.

W 1899 roku wybudowano w technice ryglowej nowy budynek przeznaczony na stację pilotów, z wysoką na 25 m wieżą, wykorzystywaną jako latarnia morska. Zasięg tej latarni wynosił 8 Mm, a źródło światła znajowało się na wysokości 14 m n.p.m.

W 1909 roku lekki budynek ryglowy zastąpiono solidniejszą budowlą z cegły. Zasięg latarni wzrósł do 12 Mm, a zasilane gazem światło żarowe znalazło się na wysokości 25 m n.p.m.

W 1945 roku latarnię wysadzili niemieccy saperzy, ponieważ stanowiła doskonały punkt orientacyjny dla polskich artylerzystów podczas walk o Kołobrzeg w marcu 1945 roku.

Wkrótce po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do budowy nowej latarni. Wybudowano ją w nieco innym miejscu, wykorzystując fundamenty potężnych zabudowań fortecznych (poprzednia latarnia stała przed fortem, obecna stoi na jego głównej platformie).

W latach 1979-1981 dokonano kapitalnego remontu latarni, wymieniając między innymi laternę oraz schody.

W 2005 r. stylizowany wizerunek latarni morskiej w Kołobrzegu znalazł się na rewersie monety okolicznościowej NBP o nominale 2 zł. W 2008 r. Urząd Miasta Kołobrzeg wydał monetę 7 Kołobrzeżanek, na której znalazł się stylizowany wizerunek latarni morskiej z dwoma konikami morskimi.


Jak wygląda?

Swój bardzo charakterystyczny "pękaty" wygląd zawdzięcza latarnia posadowieniu na platformie starego fortu. Jego duża średnica umożliwiła zbudowanie szerokiej wieży z czerwonych cegieł, która zwężając się lekko ku górze kończy się obszerną galerią, z oszklonym wejściem i filarami podtrzymującymi drugi poziom galerii, zawierający już niedostępną do zwiedzania białą laternę. Przy wchodzeniu na latarnię czeka nas niemiła niespodzianka. Szerokie schody i podesty półpięter wykonano z konstrukcji stalowych, które wpadają w wibracje i powodują ogromny hałas wewnątrz pustej skorupy wieży.

Latarnia jest udostępniona do zwiedzania.

GODZINY OTWARCIA LATARNI W OKRESACH
Lipiec - Sierpień czynna codziennie 10:00 - ZACHÓD SŁOŃCA
Listopad - Marzec czynna: piątek, sobota, niedziela 11:00 - 16:00
Ceny biletów: 6 zł (normalny), 4 zł (ulgowy)

Jak dojechać?

Kołobrzegu nie trzeba długo szukać na mapie, a i latarnia znajduje w bardzo charakterystycznym miejscu miasta, dlatego ograniczymy się tylko do podania podstawowych informacji. Latarnię zbudowano na prawym brzegu Parsęty, przy początku falochronu ochraniającego wejście do portu. Z centrum należy się kierować na północny zachód w stronę portu, gdzie jest wiele miejsc do zaparkowania samochodu w pobliżu latarni.

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach