Statystyka

  • Wszytkich: 5550558
  • W tym roku: 288268
  • W tym miesiącu: 59813
  • Dziś: 180
  • Online: 22

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe


Morska Pielgrzymka Rybaków - Odpust św. Ap. Piotra i Pawła w Pucku

Mieszkańcy Półwyspu Helskiego mają swoją, niepowtarzalną w skali Europy i świata pielgrzymkę. W dniu odpustu świętych Apostołów Piotra i Pawła kaszubscy rybacy płyną wodami Zatoki Puckiej, łodziami z Kuźnicy, Władysławowa i Jastarni, aby wziąć udział w nabożeństwie na falach Małego Morza, a później w sumie odpustowej w puckiej Farze, która jest najstarszym i najszacowniejszym obiektem zabytkowym w nadmorskim miasteczku, stolicy północnych Kaszub.

Pielgrzymowanie wodą z Półwyspu Helskiego ma długą tradycję, której początków należy szukać około 1217 r., kiedy nadano Puckowi przywilej odbywania jarmarków w dniu patronów parafii. Wspomnieć wypada, że Półwysep przez długi czas był szeregiem wysepek i dotarcie do Pucka mogło się odbyć jedynie łodziami. W 1981 r. za sprawą ks. proboszcza parafii w Kuźnicy Gerarda Markowskiego i znanego szkutnika, żaglomistrza Aleksandra Celarka z Chałup reaktywowano pielgrzymowanie łodziami rybackimi do Pucka.

Chętnych poznania wyjątkowej kultury kaszubskiej zapraszamy do Pucka w sobotę 29 czerwca. Uroczystość jest doskonałą okazją do poznania odświętnych strojów kaszubskich, języka i folkloru tych stron.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI, Puck 29 czerwca 2013:

Port rybacki w Pucku
11.00 wypłynięcie kutrów z portu rybackiego - spotkanie z pielgrzymami na wodach Zatoki Puckiej
11.45 nabożeństwo na zatoce w intencji rybaków
12.15 powrót kutrów
12.30 msza św. z udziałem Metropolity Gdańskiego ks. Abp. Sławoja Leszka Głódzia - ołtarz polowy przy farze
14.00 odsłonięcie pamiątkowej tablicy "90-lecie harcerstwa na Ziemi Puckiej"
15.00 - 16.45 występy muzyczne
17.00 port rybacki - pożegnanie pielgrzymki rybackiej

Organizatorami wydarzenia są: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku, Urząd Miasta i MOKSiR w Pucku.

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach