Statystyka

  • Wszytkich: 5553280
  • W tym roku: 290990
  • W tym miesiącu: 1774
  • Dziś: 983
  • Online: 27

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe


Chałupy

Chałupy po kaszubsku Chałëpë to dzisiaj część miasta Władysławowa, w województwie pomorskim, w powiecie puckim. Dawna kaszubska wieś rybacka. Według danych urzędu miejskiego Chałupy mają 376 mieszkańców.

Płytkie i spokojne wody Zatoki Puckiej są wykorzystywane do uprawiania windsurfingu.

Przy ul. Bosmańskiej zostało zorganizowane kąpielisko nadmorskie. W 2011 r. kąpielisko Chałupy spełniało wytyczne wymogi jakościowe dla wody w kąpielisku Dyrektywy Unii Europejskiej 76/160/EEC.

Nieopodal wsi znajduje się również plaża nudystów, upamiętniona przez Zbigniewa Wodeckiego w piosence Chałupy welcome to.

Położona siedem kilometrów od nasady Mierzei Helskiej nad Zatoką Pucką. Wieś zaopatrzona jest w prywatne kwatery, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe.

Historia

Wcześniej miejscowość nazywała się m.in. Budziszewo - od nazwiska rybaków Budziszów.Do dziś najczęstsze nazwisko mieszkańców Mierzei Helskiej to Budzisz.Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z roku 1635, kiedy to król Władysław IV założył w tej okolicy twierdzę Vladislausburg, stanowiącą element systemu obrony polskiego wybrzeża. W 1664 osada rybacka Budziszew, przeszła pod władanie rodziny Sobieskich. Inna nazwa Chałup to Ceynowa. Nazwa Chałupy pojawiła się pierwszy raz w roku 1920, choć nazwa Ceynowa funkcjonowała jeszcze do roku 1928. W 1922 poprowadzono przez Chałupy linię kolejową, łącząca Hel z Władysławowem. Wtedy wieś liczyła 230 osób. Od tego czasu wieś poczęła stopniowo przekształcać się z osady rybackiej w popularny kurort wypoczynkowy. W 1991 w Chałupach powstał kościół pod wezwaniem św. Anny, w 1997 od strony Zatoki Puckiej wybudowano przystań morską. Od kilkudziesięciu lat odbywają się w Chałupach regaty starych łodzi rybackich (tzw. pomeranek) Kaszubskie Łodzie pod Żaglami (kasz. "Kaszëbszczi bôtë pod żôglama).

Od roku 1975 Chałupy administracyjnie leżą w granicach miasta Władysławowo.

Ciekawostka. Ostatni na Kaszubach "sąd boży"

W roku 1836 odbył się w Chałupach (noszących wtedy nazwę Ceynowa) ostatni na Kaszubach "sąd boży" - Krystyna Ceynowa, samotna wdowa po rybaku, posądzona została o czary. Mieszkańcy wytknęli jej, że nigdy nie chodziła do kościoła, a na jej kominie siadały czarne wrony. Zarzucano jej również rzucenie uroku na chorego rybaka. Sprowadzony z Sopotu znachor podburzył tłum, który skazał kobietę na tzw. "próbę wody", która skończyła się śmiercią oskarżonej. Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w okolicy - znachor skazany został na karę dożywotniego pozbawienia wolności, Stefan Żeromski poświęcił postaci Krystyny Ceynowy jeden z rozdziałów książki "Wiatr od morza". Na podstawie tej historii powstała legenda o czarownicy Ortyszy. Od jej imienia nazwano wydmę Ortus położoną 3 km od centrum Chałup.

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach