Statystyka

  • Wszytkich: 8656978
  • W tym roku: 214190
  • W tym miesiącu: 24258
  • Dziś: 804
  • Online: 16

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe


50 lat Muzeum Oręża Polskiego w służbie historii i kultury

26 listopada 2013, godz. 18.00, Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum w Kołobrzegu istnieje od 9 maja 1963 r. Pierwotnie powstało jako muzeum regionalne. Podstawą zbiorów stały się zabytki archeologiczne pochodzące z wykopalisk na terenie wczesnośredniowiecznego Kołobrzegu, prowadzonych przez prof. Lecha Leciejewicza oraz kilkanaście zabytków pochodzących z przedwojennego muzeum, wydobytych z gruzów przez zasłużonego działacza krajoznawstwa Jana Frankowskiego. Muzeum zlokalizowano w odbudowanej specjalnie w tym celu XV- wiecznej kamieniczce przy ul. ppor. Emilii Gierczak 5. Początkowo planowano nadać placówce charakter historyczno-miejski, później historyczno-morski. Ostatecznie w 1966 r. zdecydowano się na profil historyczno-wojskowy. Obchody 1000-lecia Chrztu Polski stały się podstawą do przekazania na potrzeby muzeum wieży kolegiaty kołobrzeskiej, w której, 8 maja 1966 r., otwarto pierwszą wystawę historyczno-wojskową. Od tego momentu rozpoczęto systematyczne gromadzenie zbiorów z zakresu historii wojskowości. W 1970 r. muzeum otrzymało nazwę: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, a w styczniu 1972 r. nadano mu statut i rangę specjalistycznego, autonomicznego muzeum.

50 lat w służbie kultury i historii to doskonały moment na podsumowanie roli, jaką odgrywało kołobrzeskie muzeum, zarówno w budowaniu lokalnej tożsamości mieszkańców Pomorza Zachodniego, jak i w rozwoju nauki nad dziejami Państwa Polskiego. Jest również okazją do podziękowania pokoleniom muzealników oraz przyjaciołom, kierującym naszą uwagę na rzeczy ważne dla tej instytucji. Komitet Redakcyjny niniejszej publikacji okolicznościowej pragnie szczególnie podziękować instytucjom, które wsparły to wydawnictwo: Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Zachodniopomorskiego oraz Urzędowi Miasta Kołobrzeg, a także Towarzystwu Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego za nieocenioną pomoc przy przygotowaniu tej książki. Żywimy nadzieję, że publikacja ta trafi do rąk szerokiego grona odbiorców, a wspomnienia, myśli i opinie w niej zawarte posłużą pokoleniom, które przez kolejne lata będą miały wpływ na rozwój Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

 

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach