Statystyka

  • Wszytkich: 8656585
  • W tym roku: 213797
  • W tym miesiącu: 23865
  • Dziś: 411
  • Online: 20

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe


Latarnia morska - Stilo

Historia latarni.

Budowę latarni w Stilo rozpoczęto w 1904 roku. Na wysokiej zalesionej wydmie zbudowano szesnastokątną, metalową wieżę ustawioną na granitowej podstawie. Prace budowlane ukończono w 1906 roku. Wtedy na latarni rozbłysło pierwsze światło, a dawały je palniki gazowe umieszczone w urządzeniu optycznym składającym się z luster i pryzmatów. Źródło światła na latarni było zmieniane dwukrotnie: w latach trzydziestych na dyskową soczewkę z 1000W żarówką oraz w 1975 roku na żarówki reflektorowe umieszczone w panelach na obrotowym stole. W takim wyglądzie, po odnowieniu elewacji w 1997 r., latarnię możemy podziwiać do dzisiaj.

 

Jak wygląda?

Ze względu na sposób pomalowania i kształt laterny jest bardzo charakterystyczna i łatwo rozpoznawalna. Jest to ścięty ostrosłup o podstawie szesnastokąta z umieszczoną na nim okrągłą częścią, zawierającą dwa piętra galerii i laternę o stożkowym dachu. Swój kształt zawdzięcza budowie ze stalowych płyt połączonych od wewnątrz śrubami, co doskonale widać w środku wieży. Środkowy słup stanowiący trzon wieży jest okrągły i jest zbudowany również z elementów stalowych. Schodami wchodzi się na dolną galerię. Górna jest niedostępna do zwiedzania. Latarnia jest pomalowana u dołu na czarno, w środku na biało, a w górnej części na czerwono. Ściany laterny są białe, a jej daszek i otaczające poręcze galerii czarne. Obok wieży stoi domek latarników.

Latarnia jest udostępniona do zwiedzania.
Godziny otwarcia
V, VI, IX - 10-13, 14-17
VII, VIII - 10-14, 15-19

Cena biletów
6 zł normalny / 4 zł ulgowy

Ciekawostki

Latarnia jest jedną z dwóch polskich latarni całkowicie metalowych, drugą jest Latarnia Morska Jastarnia.

Latarnia została przedstawiona na polskim znaczku pocztowym o numerze katalogowym 4092, wydanym przez Pocztę Polską w obiegu od 29 maja 2006 roku.

W pobliżu latarni, 150 metrów od morza, znajdują się ruiny dawnego nautofonu, zbudowanego w połowie lat pięćdziesiątych, a rozebranego w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku.

[Nautofon - nazywany też czasami buczkiem mgłowym to urządzenie stosowane na statkach i znakach nawigacyjnych, służące do nadawania sygnałów dźwiękowych na morzu w czasie mgły. Jego dźwięk słychać nawet w promieniu 20 km.Dźwięk nautofonu można usłyszeć m.in. w Świnoujściu, gdzie jest częścią stawy znajdującej się na falochronie wschodnim, u wejścia do portu.]

Z elementów starego nautofonu została zbudowana Latarnia Morska w Jastarni.

Latarnia widnieje w herbie gminy Choczewo.

Obsługą latarni zajmowało się czterech latarników, preferowano rodziny. Domek latarników znajduje się nieopodal latarni. Obecnie jest jedna kobieta wśród obsługi.

Jak dojechać?

Stilo, podobnie jak Czołpino, leży z dala od większych ludzkich siedzib. Dojechać tam najlepiej można skręcając drogi nr 214 między Wickiem i Łebą w kierunku Sasina, gdzie trzeba skręcić w lewo. Uwaga! Na niektórych mapach zamiast nazwy Stilo podaje się Osetnik, ponieważ próbowano kiedyś zmienić tę starą, tradycyjną nazwę. Droga z Sasina prowadzi do składającej się z kilku domów wioski, gdzie trzeba pozostawić samochód ( jest parking strzeżony ) i dalej wyruszyć pieszo leśną ścieżką pod górę. Latarnia leży na wzniesieniu, 1 km od brzegu morza. Do samej latarni wiedzie również gruntowa droga zaopatrzeniowa, ale jest zamknięta dla normalnego ruchu.


Dane techniczne

Położenie: 54°47'12" N 17°44'02" E
Wysokość wieży: 33,40 m
Wysokość światła: 75,00 m n.p.m.
Zasięg nominalny światła: 23,50 Mm (43,522 km)
Charakterystyka światła: Błyskowe grupowe
Blask: 0,3 s
Przerwa: 2,2 s
Blask: 0,3 s
Przerwa: 2,2 s
Blask: 0,3 s
Przerwa: 6,7 s
Okres: 12,0 s

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach