Statystyka

  • Wszytkich: 8665932
  • W tym roku: 223144
  • W tym miesiącu: 33212
  • Dziś: 122
  • Online: 11

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe


Latarnia morska - Darłowo

Historia latarni

Historia latarni morskiej w Darłowie wiąże się z parterowym budynkiem stacji pilotów, który został wybudowany w 1885 roku. W przylegającej do niego kwadratowej wieży, na drugim piętrze, ustawione było źródło czerwonego światła o zasięgu 6 Mm. W 1927 roku nadbudowano na wieży jedno piętro, na którym ustawiono metalową laternę. Latarnię o takim wyglądzie możemy podziwiać do dzisiaj.

 

Jak wygląda?

Latarnia Darłowo jest chyba najmniej ciekawą pod względem architektonicznym ze wszystkich znajdujących się na polskim wybrzeżu. Jest to parterowy domek z cegły, z niskim poddaszem i lekko skośnym dachem, do którego przylega od strony lądu wyższa o na dwa piętra wieża o przekroju kwadratu, a na niej znajduje się biała, okrągła laterna i kilka anten. Przez szyby laterny można obejrzeć budowę soczewki składającej się z kilkunastu elementów szklanych, żarówkę i kilka niechlujnie ułożonych kabli. Na wieżę prowadzą drewniane schody, które przed wejściem na galerię przechodzą w nadzwyczaj wąską i stromą, metalową drabinkę. Uwaga na głowę! Przez właz mogą nie przejść puszyste osoby. Podłoga galerii jest obłożona drewnianymi listewkami. Ściany wieży noszą bardzo widoczne ślady niedbałych przeróbek, cegły są poodpryskiwane, ściana budynku od strony morza niestarannie pomalowana, a okiennice pourywane. Na opłakany stan całości wpływa położenie latarni bardzo blisko brzegu, tak że podczas jesiennych i zimowych sztormów ściany są opryskiwane unoszonymi wiatrem drobinkami słonej wody, a podczas mrozów również skute lodem.

Latarnia jest udostępniona do zwiedzania.

Latarnia Morska Darłowo
ul. Wschodnia 14
76-150 Darłowo
601 273 317
Godziny otwarcia
czerwiec-sierpień 10:00-do zachodu słońca
wrzesień 10:00-18:00
Cena wstępu: normalny 4zł, ulgowy 3zł

Jak dojechać?

Żeby dotrzeć do latarni trzeba najpierw dojechać do Darłowa: drogą nr 203 z Koszalina lub Ustki, albo drogą nr 205 ze Sławna. Następnie kierując się na Darłówko trzeba przejechać jeszcze 3km wzdłuż rzeki Wieprzy i na końcu ulicy pozostawić samochód na parkingu. Jesteśmy już blisko. Zwiedzając przy okazji unikalny zwodzony most udajemy się w kierunku widocznej na końcu zabudowań latarni.

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach