Statystyka

  • Wszytkich: 8655600
  • W tym roku: 212812
  • W tym miesiącu: 22880
  • Dziś: 475
  • Online: 23

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe


Fokarium

Ktoś mnie ostatnio zapytał czy w naszym morzu są foki. Oto kilka słów o Fokarium, może nas zachęci by zwiedzić zobaczyć, wesprzeć ten projekt.

Fokarium jest częścią Stacji Morskiej - naukowej placówki terenowej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie realizowany jest projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Ośrodek istnieje od 1999r., chociaż działalność na rzecz ochrony fok podjęta została już w momencie pojawienia się pierwszego podopiecznego - Balbina.

Miało to miejsce w 1992 roku, bowiem ostatniego dnia marca tamtego roku na plaży w Juracie znaleziono tego młodego samca foki szarej. Z założenia jest to placówka badawczo-hodowlana, dzięki której w przyszołści foki znów zasiedlą południową część Bałtyku, a jednoczenie ośrodek rehabilitacji osobników chorych i osłabionych. Wyleczone foki są wypuszczane na wolno, podobnie jak przychówek naszego hodowlanego stada.

Wypuszczanie ma na celu uzupełnienie strat, jakie naturalna populacja bałtyckich fok ponosi wskutek nierozważnej działalności człowieka (zanieczyszczeń, rybołówstwa, żeglugi). Wszystko po to, aby foki szare mogły żyć jak dawniej w obrębie całego morza, a spełniając pozytywną rolę drapieżnika były dla człowieka testerem jakości morskiego ekosystemu, w tym ryb. W fokarium Stacji Morskiej prowadzi się badania nad biologią i ekologią bałtyckich fok.


Bada się ich zachowanie, skład pokarmu, wiek, trasy wędrówek, zatrucie tkanek substancjami toksycznymi, zapasożycenie oraz ustala najważniejsze zagrożenia i przyczyny śmierci tych zwierząt. Ośrodek spełnia ważną rolę pomocniczą w odtwarzaniu bałtyckiej populacji tego gatunku. Ratuje foki chore, dostarcza młode. Zaznajamia ludzi z problemami ekologicznymi Bałtyku i jego mieszkańców. Pracownicy fokarium uczą i informują wszystkich od dzieci po polityków.


Prowadzenie akcji informacyjnych i edukacyjnych dotyczących ochrony ekosystemu Morza Bałtyckiego, w tym szczególnie sytuacji morskich ssaków, jest ważnym elementem działalności placówki. Najpełniejszą wiedzę zdobywają u nas studenci kierunków przyrodniczych, przebywający w naszym ośrodku na zajęciach dydaktycznych: wykładach, praktykach i ćwiczeniach terenowych. Prowadzimy specjalny projekt skierowany do dzieci i młodzieży "Błękitna Szkoła".

Informacje dla odwiedzajcych fokarium

 

A D R E S

Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Morska 2, 84-150 Hel
tel. 58 / 675-08-36, fax. 58 / 523-55-27 lub 58 / 675-04-20

P R O Ś B A

Zgłoszenia o zaobserwowaniu fok i morświnów na plaży lub na morzu prosimy zgłaszać pod czynne

całą dobę telefony ratunkowe 601-88-99-40 lub 58 / 675-08-36 bądź mailem: hel@ug.edu.pl

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach